ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/23/22 10:02 PM

Почината баба ќе може да раскажува приказна на внука- Чудна нова технологија на Амазон

Амазон планира да им овозможи на корисниците да ги претворат гласовите на починатите најблиски во дигитални асистенти, пишува The Guardian.

Компанијата развива технологија која ќе и овозможи на дигиталната асистентка Алекси да ги имитира гласовите што ги слуша од различни аудио снимки. За Алекси да регистрира глас, доволно ќе биде снимката да трае помалку од една минута, изјави во средата Рохит Прасад од Амазон.

Тој додаде дека многу луѓе изгубиле најблиски за време на пандемијата и дека тоа е еден од поттикот за оваа идеја.

Технологијата беше објавена на re:Mars конференцијата на компанијата и сè уште не е познато кога точно функцијата треба да стане достапна. На конференцијата се прикажа и демонстрираше во форма на глас на баба која и чита бајка пред спиење на нејзината внука.

И додека Амазон вели дека сака да ја „генерира“ вештачката интелигенција на овој начин, другите компании се малку поскептични за целата идеја. Само неколку часа пред Амазон да ги објави своите планови, Мајкрософт објави нови етички правила за вештачката интелигенција кои поставуваат строги ограничувања за тоа кој може да создава синтетички гласови и како тие гласови може да се користат.

„Лесно е да се замисли дека вакво нешто може да се искористи за погрешно прикажување и измамување на слушателите“, предупредуваат експертите.

Извор: индекс.хр


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1