ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/23/22 11:14 AM

Сите ќе бидеме прегазени, ќе не снема од мапата на светот, вели Каја Калас, премиерка на Естонија

Естонија би била избришана од картата на светот и Европа, а историскиот центар на нејзиниот главен град Талин би бил срамнет со земја. Тоа би се случило во согласност со сегашните планови на НАТО за одбрана на земјата од каков било руски напад, рече естонската премиерка Каја Калас

Таа на новинарите во средата им рече дека постојните одбранбени планови на алијансата за трите балтички држави дозволуваат да бидат прегазени пред да бидат ослободени по 180 дена, пишува Фајненшл тајмс.
„Оние од вас кои биле во Талин и го познаваат нашиот стар град и вековната историја и култура што се тука – сето тоа би било избришано од мапата, вклучително и нашите граѓани, нашата нација“, додаде таа.

Нејзините коментари доаѓаат пред самитот на НАТО во Мадрид следниот вторник, каде што членките на алијансата ќе разговараат за плановите за одбрана на своето источно крило, вклучувајќи го и прашањето како подобро да се одбранат балтичките држави.

Естонија, Летонија и Литванија се за актуелната стратегија да има илјадници странски војници во секоја земја, кои ќе дејствуваат како „тривијална сила“. , дури и ако самата „тривијална“ сила не може да обезбеди траен отпор, оп.а. ), што ќе ги замени силите кои НАТО ќе се обиде да ги одбрани од првиот ден секој дел од територијата на тие земји, особено откако земјите беа сведоци на настаните во Украина кои им се припишуваат на руските сили.

Коментирајќи го, како што го нарече, планот на НАТО „да се изгуби, а потоа да се ослободи“, таа рече дека злосторствата, наводно, извршени од руски војници во украинскиот град Буча се случиле 80 дена по почетокот на инвазијата.
„Сега сите гледаат дека таков концепт навистина не функционира“, рече Калас.

ИЗвор:b92.net

Фото: estonianworld.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1