ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/23/22 12:05 AM

(Видео) ГЕРБ дава зелено светло за С. Македонија и Албанија, вели Бојко Борисов

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов на прес конференција рече дека ги прашал пратениците на партијата дали му веруваат за „да го поддржам предлогот, ако се осмели овој страшливец и лажго Петков, ќе има поддршка од 59 пратеници и зелено светло на РСМ и Албанија“

Борисов на оваа прес-конференција повика веднаш да се свика Министерскиот совет, да се даде предлог и да се достави до Народното собрание.

-Верувам во Макрон, верувам во ЕУ. Сè што е добро во Бугарија доаѓа од ЕУ. ЕУ и НАТО во моментов бараат проширување со Западен Балкан. ГЕРБ го започна овој процес. Петков ќе оди во Советот на ЕУ и ќе каже дека некој му пречи. Петков ќе се крие и ќе се плаши додека ГЕРБ не ја заврши работата. Ние знаеме како да се грижиме за нашата работа. Француското претседателство ја направи најдобрата рамка и не може да биде подобра, рече меѓу другото тој и додаде дека ГЕРБ е создадена како партија за евроспко развивање на Бугарија.

Погледнете ја целата прес конференција:

По оваа прес конференција на социјалните мрежи се појавија снимки во живо пред домот на Борисов, каде протестирале претставници на ВМРО, предводени од Ангел Џамбаски.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7