ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/22/22 8:22 AM

ЕБУ пресече, Киев нема да го организира Евросонг – Брисел сака да биде домаќин, за солидарност со Украина

Следната Евровизија дефинитивно нема да се одржи во Украина, а организаторите на најголемиот музички натпревар во светот минатата недела почнаа преговори со Би-Би-Си за одржување на 67-та ревија на најдобрата песна во Европа во Велика Британија.
Сепак, иако во јавноста се шпекулираше за неколку градови кои би можеле да ја организираат Евровизија во таа земја, се уште нема официјална потврда од Би-Би-Си за организирање на натпреварот во Британија.

Ова е јасен показател дека сè уште е неизвесно, а бидејќи Евровизија е една од најкомплексните ТВ продукции во светот, илјадници од нив работат на настанот и потребни се 12 месеци за да се подготви, прашање е што ќе се случи на крајот.
Британски „Гардијан“, пак, посочува дека Брисел подготвува кандидатура за домаќин на Евровизија и дека на тој начин Европската унија ќе испрати порака за солидарност со Украина, која годинава победи на натпреварот.
Украинците се уште бараат следната година натпреварот да се одржи во нивната земја, па Европската радиодифузна унија по овој повод излезе со уште едно јавно обраќање.

– И покрај победата на натпреварот во мај, ова е единственото вистинско решение поради руската инвазија на Украина – пишуваше во соопштението.
– Традицијата налага победник на натпреварот да биде домаќин следната година, но со обезбедување одредени критериуми, меѓу кои и обезбедување одржливост на настанот и исполнување на безбедноста на сите чинители, вклучително и јавноста. Со оглед на тековната војна околу руската инвазија на овогодинешната победничка земја, ЕБУ одвои време да спроведе целосна проценка и студија за изводливост со украинскиот ПБЦ (украинскиот јавен радиодифузер) и експерти од трета страна, вклучително и за безбедносни прашања. Утврдено е дека ПБЦ не може да ги исполни овие услови – се додава во соопштението.

Извор: Блиц.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1