ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/23/22 8:13 AM

Отоци, црвени дамки, тресење – Што ваште дланки откриваат за вашето здравје

Ако сакате да знаете што открива состојбата на вашите дланки за вашето здравје прочитајте, ќе знаете на време да ги откриете симптомите.

Слабо ракување

Во деловниот свет, слабото ракување е знак дека некој можеби нема да го почитува договорот. Во однос на здравјето, слабиот стисок е симптом на намалена сила на вашите раце, што укажува на можно постоење на мускулна или срцева болест. Доколку забележите дека не можете да ја стискате тупаницата силно како порано, задолжително консултирајте се со лекар.
Црвени дамки

Псоријазата е незгодно заболување на кожата, кое често прво се појавува на дланките. Ќе го препознаете по црвените дамки на кожата, а понекогаш и на ноктите. Оваа болест се поврзува со артритис и кардиоваскуларни заболувања, поради што не треба да одолговлекувате доколку ги забележите нејзините симптоми и веднаш да закажете преглед кај дерматолог.
Сини прсти

Дали ви се преплавуваат прстите кога сте настинати или кога сте под стрес? Рејноовата болест е феномен каде што ненадејната промена на температурата или стресот предизвикува состојба во која протокот на крв во прстите привремено престанува. Како резултат на тоа, доаѓа до пецкање и промена на бојата на кожата на прстите, а понекогаш и болка.

Тресење на рацете

Тресењето може да биде предизвикано од вообичаени причини, како што се несоница, прекумерно консумирање кафе или алкохол и слаба реакција на одредени лекови. Сепак, треперењето може да биде и симптом на посериозни болести, како што е Паркинсоновата болест.

Болен оток на дланката

Болката на дланката во комбинација со оток може да биде знак за многу здравствени проблеми, особено ревматоиден артритис, лупус, васкулитис, склеродермија и воспалителна болест на цревата.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1