Шведска манекенка окупирала пуст остров во Хрватска, го брка секој што ќе и се доближи
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/15/22 9:00 PM

Шведска манекенка окупирала пуст остров во Хрватска, го брка секој што ќе и се доближи

Шведската манекенка го окупираше „пустиот“ остров во Хрватска и ги тераше сите што и пријдоа
Не, не се работи за Survivor, туку за реалниот живот на една манекенка.

Сам на пуст остров, звучи како сцена од филм, нели?

Но не, ова се сцени од животот на познатата шведска манекенка Изабела Линдблум, која пред еден месец го узурпираше хрватскиот остров Јаз, го насели и го прогласи за свој.

Оваа прекрасна 31-годишна Швеѓанка пристигнала во Рогозница пред околу еден месец, резервирала стан со поглед на островот Јаз. Таа одлучи да го напушти својот стан и да се насели на овој „пуст остров“. Островот не е населен, а како што велат мештаните има пари, бидејќи ја гледаат секој ден кај нив, во локална продавница, а како што велат плаќа такси превоз – без разлика дали е автомобил или чамец до островот.

Се појавија и информации дека таа не живее сама на островот и дека купила 15 кокошки и едно куче, а животните ги преброиле локалните комуналци кои двапати биле на терен.

А за нејзиниот престој на островот, за хрватските медиуми од Општината изјавија:

„Не и е проблем да плати ништо, а тоа ни е проблем. Така, онака како што сите казни што се во наш домен, мислам на државата и законите, таа ги плаќа и готово“, вели Анита Живковиќ.

Таа често сама плови во гумен чамец. Но користи и „локалци“ кои ја возат каде сака.

„Значи, таа нема своја куќа или ништо, туку спие на лежалка“, вели Анита Живковиќ, градоначалник на Рогозница, а пишува Дневник.хр.

Од шибеничката полиција го велат следново. „Ја казниле пред една недела, а добила 24 часа да го напушти островот и да го пријави престојот во Хрватска. Но… Во прилог на увидот, ве известувам дека според нашата евиденција, 31-годишната шведска државјанка не го пријавила престојот во Република Хрватска откако полицијата ја третирала. Исто така, законски предвидената глоба за прекршокот од истрагата е 200 куни + 100 куни судски трошоци“, одговорот е од полициската управа Шибеник-Книн, што е приближно нешто повеќе од 4.500 динари.

Очигледно е дека не се грижи за правилата на државата во која престојува, ужива во летните одмори според потребите и се преправа дека е целиот нејзин остров. Според мештаните, таа живее во нејзиниот филм и често има испади каде што вика на патот, а секој што ќе и пријде брка од островот.

„Од најхумана страна, на таа жена и треба помош“, вели Анита Живковиќ.

извор:/zadovoljna.nova.rs/
фото: https://www.vecernji.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7