Не дај боже да сте самец во неколку светски земји - Ќе метете скали или ќе ве носат на пазар за брак
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/28/22 9:00 AM

Не дај боже да сте самец во неколку светски земји – Ќе метете скали или ќе ве носат на пазар за брак

Понекогаш е тешко да се биде сингл, а последното нешто што сакате е постојано да ве потсетуваат на секој семеен собир дека сте сами или дека јајниците ви се темпирана бомба. Тогаш ве обзема чувството да го браните статусот на осаменост на сите што ги познавате, па има изговори за пребирливост, работа на себе и слични ’оправдувања’.

Сите сме биле „таму“ еднаш. И додека овие изјави може да се вистинити за некои поединци – оние кои едноставно знаат што сакаат и нема да се задоволат со помалку – некои се повторуваат само поради постојаната потреба да им ги објаснат своите одлуки на другите.

Ако тоа веќе не е доволно лошо, постојат некои интересни и бизарни традиции од целиот свет кои се фокусираат на понижување на оние кои се слободни – се разбира, се за забава.

Некои земји практикуваат јавни церемонии или јавно понижување, додека други одржуваат урнебесни забави или учествуваат во љубовни ритуали со надеж дека ќе најдат љубов.

Германија
Германија е исполнета со многу традиции за синглови, вклучувајќи го и „Schachtelfest“ – фестивал посветен на сите „осаменици“ кој се приближува кон својата 25-годишнина. Зборот „Schachtelfest“ или „alte Schachtel“ буквално значи „стара кутија“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @ranja_na

Пријателите ќе соберат секакви подвижни кутии, кутии за чевли и друго, а потоа ќе ја блокираат вашата влезна врата со сите овие кутии рано наутро или во текот на ноќта пред вашиот роденден. Оваа малку чудна традиција започна случајно и само за забава.

Германија, исто така, има традиција дека ако сте невенчана жена со 30 години, од вас се очекува да ги чистите рачките на вашите пријатели со четки за заби.

Меѓутоа, ако сте немажена 30-годишна личност, се што треба да направите е да ги изметите скалите. Сепак, можете да се ослободите од овие работни места со бакнување на некој од спротивниот пол.

Франција

Француската традиција на Денот на Света Катерина е многу пољубезна за ослободување на 25-годишниците со голема прослава на 25 ноември. Но, пред да одат на забавната прослава, постои молитва дека жените треба да ја кажат ноќта пред роденденот што во превод значи – „Господи, дај ми добар маж. Нека биде нежен, богат, дарежлив и пријатен“. По оваа „молитва на духови“, испраќате охрабрувачки разгледници на другите жени кои се сами, наречени „Катеринети“, во чест на самата Света Катерина. Но, тоа не е сè – пријателите на овие девојки треба да им направат луди капи за да одговараат на нивната личност – тогаш тие можат да се придружат на парадата каде што ќе ги покажат своите фенси капи.

Кина
Иако не е посебна традиција, „Шангајскиот пазар за брак“ се одржува секоја сабота и недела од 12 до 17 часот во Народниот парк во Шангај. Родителите на невенчаните возрасни брзаат тука со надеж дека ќе најдат соодветен партнер за своето дете.

Податоците – вклучувајќи возраст, висина, работа, приход, образование, семејни вредности, кинески хороскопски знак и личност – се напишани на парче хартија и закачени на панделки меѓу другите родители – што во суштина прави реклама за состаноци. Родителите се охрабруваат да шетаат и да разговараат со други родители за да изградат добри односи, пишува Wedded Wonderland.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kevin Schmidt (@kevinpschmidt)

Австрија
Традицијата „Zwangspoltern“ е наменета за сите 30-годишни немажени луѓе од Горна Австрија. Пријателите ќе ве изненадат, обично на работа, со еклектична облека подготвена за вашиот посебен ден, која мора да ја носите без прашање, и да продавате предмети по случаен избор на непознати – вклучувајќи алкохол или лижавчиња. Потоа соберете ги сите пари што сте ги заработиле и потрошете ги сите на пијалоци и вечера за себе и за вашите пријатели.

Малезија
На седмиот ден, седмиот месец од лунарниот календар, жените се охрабруваат да ги напишат своите телефонски броеви на портокали пред да ги фрлат во најблиската река. Оваа традиција на „Chap Goh Mei“ се практикува со надеж дека мажот од нивните соништа ќе го земе нивниот портокал и ќе ги именува. Сепак, продавачите на овошје често ги собираат истите портокали затоа што се сметаат за среќни плодови и ги препродаваат на пазар, дури и со телефонски броеви кои сè уште се испечатени на нив.

Ерменија
Во Ерменија се верува дека ако сте слободни, треба да изедете солено парче леб. Ова ќе ве натера да сонувате за вашиот иден партнер. Сепак, тоа мора да го направите на Св. Саркис, ден во кој се слави воинот заштитник на љубовта и младоста. Лебот мора да го пече или баба ти или средовечна жена која е среќно мажена.

Данска
Традиција е неженет 25-годишник да се врзува за стол или канделабри, а еден од неговите „пријатели“ да фрла над него обилни количини цимет. Оваа традиција датира од 16 век кога данските продавачи на зачини посветиле толку многу време на својот занает што заборавиле да најдат невеста. Оттогаш, младите неженети се исмејуваат со цимет како чин на потсетување дека наскоро треба да најдат партнер.

Познато е и дека овој обичај може да стане опасен, кога еден човек ќе биде запален откако традицијата тргнала наопаку. За среќа имал маска за заштита на лицето и се здобил само со мали изгореници на нозете.

извор: 24sata.hr

фото: Instagram


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7