ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/9/22 8:00 PM

Украинците пукаат со помош на Google Translate, не знаат да користат оружје од Запад

И покрај заканите од рускиот претседател Владимир Путин, западните земји продолжуваат да и доставуваат на Украина големи количества најсовремено оружје за да може да се соочи со налетот на руската армија. Меѓутоа, проблемот настанал токму поради модерноста на споменатото оружје, бидејќи украинските војници не се обучени да го користат. На помош им дојде неочекуван Google Translate.

Соединетите Американски Држави и Велика Британија ветија дека ќе и снабдат на Украина напредни ракетни системи за повеќекратно лансирање.

Обуката на војниците како да ја користат оваа опрема стана значајна и растечка пречка со која секојдневно се соочува помладиот наредник Дмитро Писанка, кој управува со стар противтенковски топ камуфлиран во мрежа и зелени грмушки во јужна Украина, пишува Њујорк Тајмс.

Потребите на Украина се опипливи во регионот каде што беше погребана единицата на наредникот Писанка, североисточно од градот Керсон, кој ја окупираше Русија. Областа беше место на кратка украинска офанзива минатата недела која забави веднаш штом Русите што се повлекуваа уништија клучен мост. Недостигот на артилерија со долг дострел го услови движењето на Украинците, кои не можеа да се обидат да ја преминат реката во потера, изјавија украинските воени претставници.

Пред повеќе од еден месец, командантите на неговата фронтална артилериска единица добија многу понапредно оружје – високотехнолошки ласерски дострел доставен од Западот за да им помогне на целите.

„Тоа е како да земате iPhone 13 и можете само да телефонирате“, рече наредникот Писанка.

Далекомерот, наречен JIM LR, е високотехнолошки двоглед и дел од опремата испорачана од САД, изјави наредникот Писанка.

Може да открие цели ноќе и да го пренесе нивното растојание, курсот на компасот и GPS координатите. Некои војници научија доволно да ракуваат со оваа алатка, но неодамна ротираат на други позиции.

„Се обидував да научам како да го користам читајќи прирачник на англиски и користејќи Google Translate за да го разберам. Ако работите на долги растојанија додека го држите со рака, понекогаш може да пренесе неточни бројки. Побезбедно е да се работи кога опремата е поставена на статив свртен кон непријателот, а операторот работи со мониторот под заштита“, изјави наредникот Писанка.

Според Њујорк тајмс, украинскиот наредник во моментов е фокусиран на совладување на техниката на користење далечина. Во неговиот сектор, оружјето и опремата што ги снабдува Западот се ограничени на мал број противтенковски ракети и комплети за прва помош.

„Не можеме да се пофалиме со истите ресурси како на истокот. Она што го добива Украина, можеме да го видиме само на телевизија. Но, веруваме дека тоа ќе се појави овде порано или подоцна“, рече наредникот Писанка.

Украинските власти често ги повикуваат западните земји да им испратат највисоко оружје и опрема. Меѓутоа, покрај потребата од воено оружје, украинските војници мора да знаат како да го користат. Без соодветна обука, истата дилема со која се соочува единицата на наредникот Писанка ќе биде претставена во многу поголем обем.

Велика Британија сега вети дека ќе испрати мобилни повеќецевни ракетни фрлачи во Украина, кои го подобруваат дострелот и прецизноста на украинската артилерија, неколку дена откако претседателот Бајден вети дека ќе испрати слично оружје.

Аналитичарите на Њујорк Тајмс велат дека тоа би можело да го повтори неуспешниот пристап на САД во снабдувањето на авганистанската армија со опрема што не може да се одржи без голема логистичка поддршка.

„Украинците се желни да користат западна опрема, но потребна е обука за одржување“, рече Мајкл Кофман, директор на руски студии во CNA, истражувачки институт во Вирџинија.

Од почетокот на војната, Соединетите Држави ветија околу 54 милијарди долари помош за Украина и испорачаа мноштво оружје и опрема, вклучително и неколку напредни мобилни ракетни фрлачи ХИМАРС, потег што наиде на осуда од Кремљ.

Соединетите држави и другите земји на НАТО организираа обука за украинската армија во претходните години, но таа не вклучуваше ракување со некои од напредното оружје што сега го испраќаат.

За да избегне подиректна конфронтација со Русија, администрацијата на Бајден досега одбиваше да испрати воени советници назад во Украина за да помогнат во обуката на украинските сили да користат нови системи за оружје, а наместо тоа се потпираше на програми за обука во странство.

Наредникот Ендрју Микита, припадник на Граничната стража кој поминал кратка обука пред војната со советниците на НАТО за напредно британско противтенковско оружје, познато како НЛАВ.

Сега се обидува да ги научи своите колеги како да ги користат. Во многу случаи, рече тој, украинските војници научиле како сами да користат оружје, вклучително и НЛАВ, користејќи видеа на интернет и вежбајќи.

„Но, постојат типови на оружје што не можете да ги научите од интуиција: проектили земја-воздух, артилерија и одредена опрема“, рече наредникот Микита.

преземено од New York Times

фото: https://digitnews.in/

фото: https://www.armytimes.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7