Русија може да ги отповика амбасадорите на Македонија, Црна Гора и Бугарија
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/6/22 1:04 PM

Русија може да ги отповика амбасадорите на Македонија, Црна Гора и Бугарија

Русија би можела да ги отповика амбасадорите на Северна Македонија, Црна Гора и Бугарија поради ситуацијата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, изјави рускиот дипломат Сергеј Орџоникидѕе, пренесува РИА Новости.

„Мислам дека реакцијата треба да биде најсилна, бидејќи спречија висок функционер на нашата држава да ја врши дипломатската должност. Ова е политички чекор на антируска ориентација“, изјави тој за РИА Новости.

извор: Nova.rs

фото


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7