Британската МИ6 планирала убиство на Милошевиќ, во игра биле три сценарија, пишува професор Горан Николиќ
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/4/22 7:00 PM

Британската МИ6 планирала убиство на Милошевиќ, во игра биле три сценарија, пишува професор Горан Николиќ

Британските разузнавачки служби биле вклучени во бројни настани во светот, а МИ6 имала влијание врз исходот на војната на Балканот во 1990-тите, според проф. Горан С. Николиќ во книгата „Во служба на нејзиното височество“.

Николиќ, кој предава Разузнавачки и безбедносни служби на Факултетот за бизнис студии и правен на Универзитетот Унион – Никола Тесла, за „Курир“ открил во што биле вклучени сите тие служби. Меѓу другото, имало план за атентат на Слободан Милошевиќ!

„Нивниот развој се засноваше на потребата од реализирање на надворешнополитичките цели на Обединетото Кралство, како што се задржување на позицијата и моќта на економската моќ во светот, потоа сојузи со САД, колонијални поседи, спречување на ширење на левичарските идеологии во области на интерес, контрола врз светскиот капитал и влијание врз меѓународните политички и други организации. Во согласност со потребите, разузнавачката заедница спроведе низа конкретни и сложени тајни акции низ светот“, објасни тој.

Постои официјален документ наречен „Национален разузнавачки механизам“, во кој се наведени четири служби како членови на таа заедница. Тајната служба (SIS, MI5), Генерален владин штаб за комуникации (GCHQ), Служба за безбедност на Министерството за внатрешни работи (SS, MI5) и разузнавачка служба на Министерството за одбрана (DIS).

„МИ6 е најстариот таков сервис во современиот свет, има богата историја и искуство во водење разузнавачки и субверзивни активности кои траат со години, а честопати агенцискиот однос се пренесува од татко на син. Често агентот не е ни свесен дека работи за службата. Еден од нивните начини на дејствување е да создаваат агенти на влијание, луѓе кои заземаат високо место на социјално скалило во земја на служба на интерес, објасни Николиќ.

Сервисот работи долгорочно, а не во кампања, а нејзините цели се од стратешки карактер во директна врска со долгорочните надворешнополитички интереси на државата.

Принцот Вилијам на тринеделен престој во британската разузнавачка агенција МИ6

Кралството Југославија сè уште беше предмет на интерес на британските служби, а таа земја наводно финансирала одредени политички движења. Така, во пресрет на Втората светска војна, двете партии се најдоа на списокот за финансирање на Британците, а колку службите имале влијание најдобро говори настанот во кој премиерот Цветковиќ ги објави условите на пактот со Германија и силите на Оската. Тројца министри поднесоа оставки, од кои двајца припаѓаа на партии кои добиваа финансиска помош од британското разузнавање.

Се зборува и дека подготвиле залихи на оружје, доставено со дипломатски багаж. Во 1990-тите, МИ6 имаше влијание и на митинзите, но интересно е што распадот на СФРЈ за нив беше изненадување, бидејќи извори на федерално ниво не можеа да дадат вредни информации.

„Ричард Томлинсон, поранешен припадник на тајната служба, тврдеше дека видел планови да се подготви за убиство на поранешниот претседател на Србија и СРЈ, Слободан Милошевиќ. Документот до кој имал пристап имал две страници и жолт картон, што укажува дека не е обичен предлог, но опција што се разгледува“, вели Николиќ.

„Томлинсон понатаму вели дека Фишвик ја оправдал својата потреба со докази дека „белградскиот месар“ му доставувал оружје на Радован Караџиќ, чија ликвидација ја разгледувале американските и француските разузнавачки агенции. Имаше три сценарија за неговото убиство“.

Според првото, за убиството било неопходно да се обучи српската паравоена организација, а потоа контролата на операцијата би била помала, иако Британија би можела да се воздржи од учество.

Во вториот, припадниците на САС и СБС требало тајно да влезат во Србија, да го убијат Милошевиќ со снајпер или со експлозив. Во ова сценарио, веродостојноста на имплементацијата би била висока, но би се зголемил и ризикот од можноста за одбивање учество.

Третиот начин беше да се организира како наводна сообраќајна несреќа. Атентатот ќе се случи по пристигнувањето во Женева, на една од конференциите за поранешна Југославија. Фишвик изјавил дека возачот може да се намами во еден од тунелите, а таа приказна била ажурирана кога Томлинсон бил повикан да сведочи за смртта на принцезата Дијана. Тој тогаш изјави дека смртта на британската принцеза, нејзиниот пријател Доди ал-Фајед и возачот Хенри Пол, е „ужасно слична на планот за ликвидација на МИ6“.

извор: Mondo/Kurir

фото: ртс.рс

фото: bbc.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7