ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/28/22 9:00 PM

„Не е роб, туку куќна помошничка“: Луѓето револтирани поради условите во оглас за вработување

Не е ново дека многу работодавачи ги третираат своите вработени како робови.

Дел од нив имаат нереални и понижувачки услови, а ги плаќаат вработените со прениски плати. Сепак, едни господин и госпоѓа ја преминале границата со условите за куќна помошничка. Нивните правила за работа беа споделени на социјалните мрежи, а корисниците беа непријатно изненадени од тоа што се ќе мора да работи, личноста која ќе се јави на огласот, а што ќе и биде забрането. Точното време за одење во кревет, за станување, забрана за користење на мобилен телефон и задолжително бањање два пати дневно се само некои од драконските наредби на овие работодавачи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SgfollowsAll (@sgfollowsall)

Но, да ги наведеме по редослед:

Не користете мобилен телефон за време на работното време освен ако не се јавиме

Не отворајте ја вратата за странци

Забрането излегување од куќата без дозвола

Секогаш одржувајте ја куќата чиста

Капење после готвење и чистење на домот, како и пред спиење – два пати на ден

Користете го телефонот само ноќе

Чувајте ја собата уредна

Не трошете струја и вода

Си легнуваш најдоцна до 10 и 10 ипол, а стануваш најдоцна до 7

Одржувајте лична хигиена

Останете во области покриени со видео надзор, освен ако не се капете или ја чистите куќата

Не вклучувајте го клима уредот без дозвола

Луѓето биле шокирани од она што го читале и им рекле на работодавачите дека куќната помошничка е живо суштество, а не робот и дека тие се луѓе кои треба да им помогнат да го водат домаќинството, а не да бидат нивни робови.

„Ако се работи за правила и пари меѓу вас и вашиот помошник, никогаш нема да најдете личност која ќе биде тука за вас и ќе работи напорно. Однесувајте се кон сите со почит и онака како што сакате некој да се однесува со вас. „Ова е тажно и одвратно. Тоа се луѓе, а не роботи “,” Ова е домашна помошничка, а не твој роб. Срамота на вас“, беа само дел од коментарите на револтираните корисници на социјалните мрежи.

Дали некој се согласил на такви услови – не знаеме, но се надеваме дека виралноста на правилата можеби ги натерала работодавачите да ја „спуштат топката“ и да ги променат условите, но и третманот на луѓето.

 

Извор:    kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1