ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/26/22 9:00 PM

Разбојници во Сплит добија затворски казни откако украле парче пица од 100 денари и го претепале келнерот

Грабежот на пица парче  од 90 денари доби судски епилог во Сплит , според кој двајцата главни актери, инаку стари полициски познаници, се осудени на делумно условни казни. Р.Ш.(21) и С.К. (21) во случај на правосилност на пресудата ќе поминат зад решетки десет месеци, додека преостанатиот дел од казната е една година со условна казна од три години. Исто така, сплитскиот суд им наложи да платат 1.000 куни или 8.000 денари судски трошоци.

Иако бил снимен од надзорните камери на 24 ноември 2020 година на улицата Мармонтова во Сплит, Р.Ш. не се смета за виновен.

-Влегов во пицеријата тој ден, а кога вработен ме искара, ја искористив неговата негрижа и зедов парче пица. Излегов надвор и вработен дојде по мене и се обиде да ми ја земе пицата од рака. Не ми беше намерата да чувам парче пица и кога видов вработен маж како оди кон мене со стап во рака, почувствував закана по мојот живот, па го удрив два-три пати во главата. Точно е дека украдов парче пица и излегов без да платам, но повторувам не ми беше намера да сторам кривично дело – се одбрани Р.Ш.

Интересно, тој на распитот во обвинителството негираше дека во кобниот момент бил во Мармонтова и дека излегол во градот околу 21 часот кога полицијата прво го идентификувала, а потоа околу 22 часот го соборила на под. и го однел на увид во пицеријата.

С.К. исто така ја отфрли секоја форма на вина наведувајќи дека со Р.Ш. и уште еден пријател дошол во пицеријата.

– Се сеќавам дека го видов Р.Ш. додека влегуваше во продавницата, и кога излезе со парче пица во раката, слушнав пцовки и видов машко лице со стап во раката како се обидува да го удри, па го фатив за стапот за да го спречам да нападне. Додека губев рамнотежа, го клоцав тој човек, но не се сеќавам на кој дел од телото. Жал ми е за се, но не сум јас виновен – одбрани С.К.

Вработена во пицеријата во Мармонтова се присетила дека вечерта, откако влегла во експозитурата, видела помлад маж како се расправа со колегата и му ја влече раката во витрината зад шанкот од која зема парче пица.

– Отидов по него и го фатив за ракавот од кошулата и го замолив да ја врати пицата назад, па тој се обиде да ме удри за да ми тргне од раце. Друго не се сеќавам бидејќи видов колега како неподвижен лежи на земја со крвави глави. Тој млад човек бил многу арогантен, груб и агресивен – опишала продавачката. А нејзиниот претепан колега опиша дека млад човек во критичните вечери му се обраќал со зборовите „Дај ми пица“.

-Кога му кажав дека мора прво да плати, тој ми рече ‘Ти си сега типот’ и ја стави раката во витрината зад пултот од каде што извади парче пица. Еден колега го следеше надвор од канцеларијата каде што се туркаа, а кога излегов да и помогнам, не се сеќавам на ништо друго – додал претепаниот продавач.

На видеото од градскиот видео надзор се гледа целиот хаос пред пицеријата, а потоа и како С.К го влече продавачот за стапот, по што продавачот Р.Ш. задава неколку удари во главата и продавачот се наведнува. Тогаш С.К. продолжува да удира со десната нога по главата и продавачот се онесвестува, по што сите тројца млади, од кои едното е идентитетот на трето непознато, одат на пазар. Двајца од нив неполн час подоцна се уапсени на клупа на улицата Јелачиќева.

При утврдувањето на висината на казната, судот ја зел предвид нивната помлада возраст, жалењето за настанот, а истовремено го отежнувал фактот што и двајцата се осудени за повеќе прекршоци.

– Очигледна е тенденцијата на двајцата обвинети кон девијантно и насилничко однесување, а тие ни најмалку не се двоумеле физички да нападнат и повредат две лица за да задржат обично парче пица. Ова доволно говори за нивните карактерни особини и леснотијата со која тие се впуштаат во незаконски дејствија со елементи на насилство, па тие беа осудени на делумно условни казни без разлика на вредноста на украденото парче пица и имајќи ја предвид тежината на повредите нанесени на оштетениот

извор: jutarnji.hr

фото: Freepik


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1