ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/28/22 10:30 AM

Бргу се прави, уште побргу со јаде: Сендвич сладолед кој најмалите ќе го обожуваат

Наместо да купувате, направете домашен сладолед сендвич за помалку од пет минути. Состојките може да ги комбинирате по желба, па наместо чоколадо додајте сечкано овошје. Резултатот ќе биде вистинско слатко задоволство за целото семејство во овие денови кога темепратурите постојано растат.

Состојки:

500 мл слатка павлака

150 гр сирење маскарпоне

200 гр чоколадо

200 гр бисквити

Подготовка:

Изматете ја слатката павлака со сирењето маскарпоне. Додадете ситно сечкано чоколадо (може да измешате црно и бело), ​​па промешајте.

Бисквитот потопете го во млеко и наредете го во калап, па повторно со филот прелијте го бисквитот.

Се става во замрзнувач четири часа.

 

Фото: Илустрација / unsplash.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1