ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/26/22 1:31 PM

На маса е план со кој може да се стави крај на војната, на потегот се Путин и Зеленски

Во морето посредници меѓу Украина и Русија, италијанските власти сега се истакнаа и подготвија мировен план за ставање крај на 91-дневната војна на територијата на Украина. Дипломатите на овие две земји потврдија дека од Италија пристигнал план кој ќе се разгледува во наредните денови. Предложениот договор има четири точки кои ќе бидат ревидирани од лидерите на Европската унија.

Планот од четири точки беше напишан минатата недела, но јавноста за тоа беше информирана вчера. Повеќето италијански дипломати од почетокот на војната работеа на мировниот договор, кој се чуваше во тајност поради деликатната геополитичка ситуација. Кога нацрт-договорот беше официјално испратен до Киев и Москва, но и до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, италијанските власти оценија дека е време светот да ги дознае деталите за планот што може да стави крај на тримесечната војна во Украина. .

Службата за односи со медиумите на италијанското Министерство за надворешни работи соопшти дека мировниот договор е испратен до завојуваните страни во Украина и Русија.

„Работиме со партнерите и сојузниците, вклучително и Украина, на мировен договор“, се вели во соопштението на италијанското Министерство за надворешни работи, но дипломатите во овој момент не сакаа да откријат повеќе детали.

Единствениот висок функционер кој го коментираше мировниот договор е шефот на италијанската дипломатија Луиџи ди Мајо, кој откри и каков е планот на неговата земја во наредниот период, како и клучните точки од договорот.

„Договорот предвидува локален прекин на огнот, со цел да се организира евакуација на цивилите и да се создадат услови за сеопфатен прекин на огнот, што ќе доведе до долгорочен мир“, објасни Ди Мајо.

Четирите точки наведени во договорот беа одобрени од италијанскиот премиер Марио Драги, по што документот беше испратен на разгледување до ЕУ, Украина и Русија.

Првиот чекор наведен во мировниот договор е итен прекин на огнот и демилитаризација на линиите на фронтот.

Втората точка предвидува дека Украина треба да биде неутрална земја, чија безбедност ќе ја гарантираат група земји, главно светски сили, кои се уште немаат донесено конечна одлука за безбедносните гаранции. Според италијанските власти, за овој дел од планот ќе се разговара на мировната конференција чиј домаќин ќе биде Италија.

Третата точка е билатералниот договор меѓу Русија и Украина, кој има за цел да ја разјасни иднината на полуостровот Крим и регионот Донбас. Договорот ќе се занимава со културните и јазичните права и ќе гарантира слободно движење на луѓе, стоки и капитал. Оваа верзија на планот укажува дека Крим и Донбас ќе имаат речиси целосна автономија, вклучително и одбранбени прашања, но ќе бидат територијален дел на Украина.

Четвртата точка би била мултилатерален мировен договор меѓу Европската унија и Русија, кој би вклучувал постепено повлекување на руските трупи од Украина и укинување на западните санкции кон Москва.

Додека украинската страна не сакаше да го коментира мировниот план, од Москва пристигна потврда дека тој е претставен на Кремљ.

„Добивме нацрт-план и го разгледуваме“, изјави Андреј Руденко, заменик-министер за надворешни работи на Русија.

Како што истакна, преговорите со Италија се уште не се започнати, а Русија ќе го соопшти својот официјален став по долго разгледување на планот.

Судејќи по единствената средба на шефовите на дипломатиите на Украина и Русија – Дмитриј Кулеба и Сергеј Лавров, на дипломатите на овие две земји им претстои тежок период.

Познат како „тврд“ преговарач и „мистер Нет“, Лавров претходно посочи дека Русија нема да нареди прекин на огнот доколку Украина не се согласи на демилитаризација и се повлече од членството во НАТО.

Италијанскиот договор го нуди токму тоа, со услов светските сили да треба да обезбедат безбедносни гаранции за Украина. Првата точка ќе ги исполни двете најголеми барања и на Украина (прекин на огнот) и на Русија (демилитаризација).

Билатералниот договор со кој ќе се реши статусот на Крим и Донбас би можел да биде прифатлив за двете земји, имајќи предвид дека Украина ќе ја задржи својата територија, а Русија автономијата на отцепените региони.

Конечно, четвртата точка се однесува стриктно на Русија, која конечно ќе го поздрави укинувањето на сите санкции.

Изгледа дека неколкумесечното разгледување на италијанските дипломати вродило со плод, со оглед на тоа што се исполнети речиси сите клучни барања на Русија и Украина, но и иднината на Украина во Европа.

извор: Nova.rs

фото: youtube


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1