ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/25/22 1:06 PM

Медиумски тајкун од Египет сексуално злоставувал девојчиња во дом за сираци кој сам го основал – Судот го осуди на три години затвор

Египетскиот суд го осуди медиумскиот тајкун Мохамед Ел Амин на три години затвор со парична казна од 200.000 египетски фунти (околу 10.000 долари) за трговија со луѓе и сексуален напад врз седум девојчиња во дом за сираци што го поседувал во провинција во близина на Каиро. По извештајот на Националниот совет за детство и мајчинство и истрага што следеше, Ел Амин беше уапсен во јануари, а првото судење беше во март.

Истражителите откриле дека многу од девојчињата кои живеат во неговиот дом за сираци биле нападнати за време на редовните посети на домот, кој се наоѓа во неговата родна провинција Бени Суеф, 150 километри јужно од Каиро. Исказите на девојчињата, од кои 13 беа цитирани во пресудата на судот, беа крајно слични, а повеќето од нив рекоа дека Ел Амин секоја недела доаѓал во домот.

Ел Амин, исто така, носеше групи девојчиња од домот во неговата викендичка на северниот брег на Египет, каде што исто така ги напаѓаше, покажуваат судските документи. Полициските извештаи покажаа дека неколку девојки почнале да развијат депресија, несоница и почнале да размислуваат за самоубиство.

Видеото на едно од девојките кое го опишува злоставувањето, кое протече на страницата на Фејсбук наречена Атфал Мафкоуда (Изгубени деца), предизвика национален бес. Аудио снимката опишува како Ел Амин барал девојките да се облекуваат на одреден начин или да зборуваат на одреден начин. Тој, наводно, се заканил дека ќе ги исфрли девојките на улица доколку не се исполни неговата желба или ако некому кажат што се случува.

Ел Амин е еден од најсилните медиумски магнати во земјата, со 14 телевизиски канали и три весници, вклучително и некои од најчитаните публикации во земјата. Египќаните го сметале за добродетел бидејќи донирал повеќе од милијарда египетски фунти во фондот Тахиа Миср, кој обезбедува храна, медицински услуги и други бенефиции за сиромашните луѓе.

Поради неговиот статус, богатство и врски, многу коментатори на египетските медиуми беа изненадени што Ел Амин беше дури и кривично гонет, а еден водител на ток-шоу во јануари рече дека тајкунот некогаш се сметал за „над законот“.

извор: Mondo.rs

фото: english.ahram.org.eg/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1