ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/24/22 10:40 AM

Ми одзедовте 4.000 поени поради политика! Неправедно е кон мене – Ѓоковиќ го нападна АТП

Вимблдон одлучи да не дозволи учество на тенисерите од Русија и од Белорусија, а одговорот на АТП на тоа е дека најпознатиот турнир во светот годинава ќе биде од ревијален тип – односно нема да се доделуваат бодови.

Вака најмногу ќе загуби актуелниот бранител на трофејот Новак Ѓоковиќ, кој останува без 2.000 бодови и првото место на АТП листата, дури и да го освои Вимблдон, па се очекуваше Србинот по победата во првиот круг над Јошихит Нишиок на Ролан Гарос (6: 3, 6: 1, 6: 0) да биде прашан за оваа тема.

За разлика од Надал, кој повторно беше воздржан, Ѓоковиќ искрено го даде своето мислење, не размислувајќи за какви било последици, но поважно е да го каже својот став и најдобриот тенисер на светот.

„На личен план, се разбира, годинава ќе загубам 4.000 поени без можност да ги бранам – Австралија опен и Вимблдон. Поединечно, тоа негативно влијае на мене. Разговарав во последните неколку дена со раководството и со претседателот на АТП , како и некои членови на играчите на Советот… Колективно, мило ми е што играчите се обединија со АТП и покажаа на Грен слем дека кога ќе се случи грешка – а се се случи на Вимблдон – треба да покажеме дека ќе има да бидат последици. Ги поддржувам играчите и заедништвото на играчите, тоа секогаш сум го правел и секогаш ќе го правам тоа“, изјави Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер изјави дека дури пред неколку дена дознал дека Вимблдон ги „примил препораките од Владата“ и дека во тој документ има неколку опции кои не им биле презентирани на играчите, на АТП организацијата, всушност никому.

„Мислам дека одлуката на Вимблдон е погрешна, не ја поддржувам, но темата е исклучително чувствителна – што и да се реши, ќе се создаде конфликт и ќе се поделиме наместо да се обединиме. Можеа да земат предвид … Јас слушнав дека има препорака „ВТА и АТП играчите од Белорусија, Русија и Украина да можат да играат егзибиција, или да играат заедно во микс, па парите да одат за жртвите во Украина. Имаше различни идеи, но немаше комуникација од Вимблдон“, изјави Ѓоковиќ.

Најдобриот играч на планетата изјави дека „на Вимблдон не гледа низ паричната призма и наградниот фонд“ и дека засега планот е да учествува на турнирот, но вели дека мора да има некои стандарди и почитување.

„Ова е една од оние одлуки во кои губат сите страни.Има и подобро решение од само одземање поени и не дозволувајќи им на играчите да се бранат или да заработат поени… Сите се засегнати. За мене и другите кои игравме добро минатата година на Вимблдон, не можеме да ги одбраниме тие бодови, а некои нема да имаат можност да се заработат нови. Тоа е уникатна и чудна ситуација, морам да кажам“, изјави Ѓоковиќ.

Затоа Ѓоковиќ имаше поинаков предлог.

„Можеа да ги одземат бодовите какви што се, но да им замрзнат на оние кои освоија бодови лани. Ова е многу неправедно кон мене, кон сите оние кои забележаа одлични резултати минатата година“, заклучи тој.

„Поените се топат, изгубив 4.000 поени, а немам можност да ги бранам поради политика.

извор: Mondo.rs

фото: cnn.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1