ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/24/22 9:36 AM

„Со особена грижа и верност ги чуваме заветите на Светите Кирил и Методиј“: Ковачевски со честитка до МПЦ-ОА

Премиерот, Димитар Ковачевски по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, испрати телеграма со честитки до Македонската православна црква – Охридска архиепископија.
-Ваше Блаженство, Архиепископ охридски и македонски г.г. Стефан. Во мое лично име и во името на Владата на Република Северна Македонија, Вам, на членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, на ценетото свештенство и монаштво, како и на сите православни верници во нашата земја Ви го честитам големиот празник Денот на Светите рамноапостолни Кирил и Методиј. Македонскиот народ со особена грижа и верност ги чува заветите оставени како аманет од сесловенските просветители, чие дело е подеднакво вредно и корисно за целокупното човештво. Да продолжиме по нивните стапки и со мудрост да носиме подобри времиња за сите! Нека ни е честит и вековит 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј!” – напиша премиерот Ковачевски во честитката до г.г. Стефан, како и до членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, до свештенството и монаштвото, како и на сите православни верници во нашата земја.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1