ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/23/22 8:57 AM

Што се мајмунски сипаници, како се шират и дали треба да се плашиме?

Повеќе од 100 сомнителни или потврдени случаи на мајмунски сипаници се откриени во Австралија, Белгија, Канада, Франција, Германија, Израел, Италија, Холандија, Португалија, Шпанија, Шведска, Швајцарија, Обединетото Кралство и САД, јави Анадолија.

Мајмунската сипаница не е нова болест. Вирусот првично беше откриен кај мајмуните во 1958 година, па оттука и неговото име. Првиот човечки случај беше пријавен во Демократска Република Конго во 1970 година. Член е на истата фамилија на вируси како и сипаниците и има симптоми кои се многу слични, но клинички помалку сериозни.


Постојат два главни видови: западноафриканскиот и басенот на Конго (средноафрикански). Вирусот повремено го наоѓаше својот пат до другите делови на светот преку заразени животни или луѓе, но големината на сегашната епидемија е без преседан. Невообичаеното ширење на вирусот, исто така, ги збуни научниците, додека Светската здравствена организација (СЗО) рече дека очекува да бидат пријавени повеќе случаи и работи на дополнителни упатства за земјите како да се запре епидемијата.

Спротивно на името, вирусот е почест кај глодарите, како што се верверичките, стаорците и глувците – сето тоа може да се пренесе на луѓето. Преносот може да се случи и преку близок контакт со заразени луѓе или контаминирани предмети како облека, крпи и постелнина. Ширењето од човек на човек е можно преку големи респираторни капки, кои може да се пренесат при подолг контакт лице в лице и близок контакт.

Сипаници предизвикува треска, главоболка, замор, болки во мускулите, отечени лимфни јазли и кожни лезии или осип. Отечените лимфни јазли се карактеристични за мајмунската сипаница во споредба со другите болести кои првично може да изгледаат слично на сипаница. Периодот на инкубација е во просек од шест до 13 дена. Осипот, кој може да чеша или боли, поминува низ различни фази пред конечно да се исуши и да формира красти, кои на крајот паѓаат.

Луѓето кои доаѓаат во контакт со животни или поединци со потврдена инфекција со мајмунска сипаница треба да се следат за симптоми 21 ден.

Според СЗО, досегашните податоци од Африка покажуваат дека вакцината против сипаници може да биде и до 85 отсто ефикасна во спречувањето на инфекции од мајмунски сипаници.

Сепак, вакцините против сипаници не се користат од 1980 година, кога светот беше прогласен за без болести, што значи дека голем дел од светската популација денес е невакцинирана.

Исто така, не постои специфичен лек за лекување на мајмунски сипаници, но лековите со активни состојки како што се цидофовир и бринцидофовир се покажаа како корисни.

Извор: balkans.aljazeera.net

Фото: Твитер

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1