Новиот договор на Мбапе во Париз е лудост – додека го читате ова ќе заработи 9.700 денари!
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/21/22 9:24 PM

Новиот договор на Мбапе во Париз е лудост – додека го читате ова ќе заработи 9.700 денари!

Сите се вклучија во останувањето на Мбапе во Пари Сен Жермен, дури и француската влада, не се осмелија да му дозволат да замине во Реал Мадрид и сигурно секој од нив имал своја сметка.

Мбапе е веројатно човекот кој во иднина ќе ја освојува Златната топка, а неговото заминување од Париз би значело слабеење на лигата која се уште не е во добра состојба и сите ја сметаат за најслаба од петте најсилни.

Затоа овие бројки на Мбапе во Пари Сен Жермен се луди, тој ќе има најмногу пари во историјата на фудбалот, тешко дека некој ќе му се заканува во блиска иднина.

Па, кои се тие бројки?

– 300 милиони евра само за потпишување договор со Пари Сен Жермен
– по одбитокот на данокот ќе има плата од 100 милиони евра годишно
– Тој ќе одлучи кој ќе биде нов тренер
– Ќе даде предлог за спортски директор
– ќе даде согласност за трансфери.

Како да се одбие?

Мбапе отсега нема да биде само фудбалер, тој буквално ќе биде член на управниот одбор на теренот.

Ајде да пресметаме колку пари ќе имаат секоја секунда и тоа само од редовната плата, без бонуси и овие 300 милиони?

Ќе има помалку од два милиони евра неделно, повеќе од 274 илјади дневно, ќе има над 11 илјади евра секој час, а секоја минута по 190 евра. Тоа значи и дека ќе заработува по 3,17 евра секоја секунда, преточено во денари по средниот курс денес, кој изнесува нешто помалку од 200 денари.

Додека ја читате оваа вест, колку заработил?

Ни требаа 50 секунди – тоа е плата од 158 евра или 9.700 денари.

извор: sportske.net

фото:


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7