ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/21/22 8:41 PM

(Видео) „Тито го нема ама се сеќаваме кога бевме побогати и посигурни“ – Маршалот денес во Кумровец ја собра цела бивша Ју

По повод 130-годишнината од раѓањето на Јосип Броз Тито, Кумровец е домаќин на традиционалната манифестација „Ден на младоста – радоста“, која собра илјадници луѓе.
-Кога се собираат толку голем број луѓе, а доаѓаат од речиси сите делови на нашата поранешна заедничка држава, тогаш е многу оправдано прашањето што ги спојува, рече Јован Вејновиќ, претседател на Здружението на општества „Јосип Броз Тито“.
„Причината е сеќавањето, не само на минатото, туку и на времето во кое живеевме побогато и побезбедно“, рече Вејновиќ.


Претседателот на Здружението на антифашистички борци и антифашисти на Хрватска Фрањо Хабулин истакна дека Денот на младоста – радоста е ден кога се слави младоста и дека би било погрешно да не се каже дека церемонијата се поврзува со името. на Јосип Броз.
„Од памтивек, кога го славевме Денот на младоста, додека ја носевме штафетата, но таа е зад нас – Тито го нема, нема штафета, но го имаме Денот на младоста и радоста“, рече. Хабулин.
Ова е најголемиот собир годинава поврзан со Јосип Броз Тито во поранешната држава.

Извор: index.h


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1