ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/21/22 2:23 PM

Се затвораат сауните и геј местата за дружба – Мајмунските сипаници се шират меѓу хомосексуалците

Здравствените власти во Англија кои „активно ги истражуваат“ местата што ги посетиле шест хомосексуалци и бисексуалци кои биле позитивни минатата недела.
Тие вклучуваат барови, клубови и сауни, според ажурирањето на Светската здравствена организација (СЗО).
Шест од деветте потврдени случаи во Британија се мажи кои имаат секс со мажи, што официјалните лица велат дека „е голем показател за ширењето на сексуалните мрежи“.


Сличен модел се појавува и во Европа, каде седум хомосексуалци или бисексуалци се позитивни во Шпанија и девет „претежно млади“ мажи во Португалија.
СЗО синоќа објави ажурирање за мајмунските сипаници, во кое е вклучен дел за ситуацијата во Велика Британија.
Тоа беше пред да бидат објавени уште два случаи на хомосексуалци или бисексуалци Британци.
Контактните монитори се одговорни за интервјуирање на сопствениците на баровите и следење на луѓето кои несвесно стапиле во контакт со заразени пациенти.


УКХСА соопшти дека „конкретно ги повикува мажите кои се геј и бисексуалци да бидат свесни за какви било невообичаени осип или лезии и да контактираат со службите за сексуално здравје без одлагање доколку се загрижени“.
Во меѓувреме, Италија и Шведска станаа последните земји кои забележаа случаи на мајмунска сипаница.
Италијанскиот пациент бил позитивен во болница во Рим по враќањето од Канарските острови, а на Швеѓанецот му била дијагностицирана во Стокхолм.
Српски Информер пренесува дека не биле дадени повеќе детали. Како резултат на тоа, бројот на земји надвор од Африка со потврдени или сомнителни случаи се искачи на седум.
Пациенти со потврдена мајмунска сипаница се пријавени и во САД, Шпанија и Португалија, додека Канада ги истражува потенцијалните случаи.


Експертите ја опишаа епидемијата како „невообичаена“, бидејќи се сметаше дека преносот на мајмунска сипаница од човек на човек е исклучително редок, пренесува Дејли Меил.
Досега, вирусот е откриен само во четири земји надвор од Западна или Централна Африка, а сите случаи имале директни патни врски до континентот.
САД го пријавија својот прв случај на мајмунска сипаница во текот на ноќта, на маж од Масачусетс кој неодамна се вратил од Канада.


Седум лица се дијагностицирани во Шпанија, а десетици се надгледуваат и се тестираат за болеста. Португалија рече дека се потврдени девет случаи.
– Мајмујнските сипаници се ретки, но потенцијално многу опасна вирусна болест која обично започнува со симптоми на грип. Лимфните јазли отекуваат, а потоа се појавува осип кој се шири по лицето и телото – се наведува.

Извор: Информер.рс

Фото: Твитер

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1