ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/21/22 1:00 PM

(Видео) Со QR код на гробот на Мрка – Цела Србија се чуди

Во понеделник на 23 мај ќе се одржи шестмесечен помен за починатиот политичар Милутин Мркоњиќ, а потоа на неговиот надгробен споменик ќе биде поставен QR код.

Тоа значи дека оние кои ќе го посетат гробот на Мрка на најбрз можен начин ќе можат да ја дознаат целата биографија на покојниот политичар.

Српски Курир пишува дека QR-кодовите може да се најдат на било што. QR е кратенка за „Брз одговор“. QR-кодот се гледа како еволуција на бар-кодот што започна во Јапонија, во автомобилската индустрија.

QR-кодовите се многу попаметни бидејќи можат да содржат значително повеќе податоци во споредба со традиционалните баркодови и заземаат многу помалку простор. Исто така, машините можат многу побрзо да читаат QR кодови, и покрај тоа што носат голема количина на информации.

Милутин Мркоњиќ беше српски политичар, почесен претседател на Социјалистичката партија на Србија (СПС), пратеник, поранешен министер за инфраструктура и поранешен министер за транспорт на Република Србија. Почина на 27 ноември 2021 година. Погребан е на 2 декември 2021 година во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград.

Познат е и како партнер на пејачката Ана Бекута.

Погледнете во видеото на курир.рс како тоа изгледа.

Мрка пред смртта го молел само едно – Му ја остави Ана во аманет, а тој ја исполнува неговата последна желба

Мрка една тајна ја однел во гроб – Ана Бекута била мажена во Германија, политичарот молчел

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1