ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/20/22 11:17 AM

Три сценарија: Кога и како Путин може да употреби нуклеарно оружје

Од моментот кога Русија ја започна инвазијата на Украина, се шпекулира за можноста рускиот претседател Владимир Путин да употреби нуклеарно оружје. Тој двапати го предупреди Западот да не се меша во конфликтот, во спротивно ќе се соочи со последици какви што досега не видел. Неодамна Москва се закани со „непредвидливи“ последици доколку САД продолжат да испраќаат воено оружје во Украина. Директорот на ЦИА Вилијам Барнс рече дека „никој не може лесно да ја разбере“ можноста Путин да користи тактичко нуклеарно оружје.

Иако секоја употреба на нуклеарно оружје е незамислива за поголемиот дел од светот, според сегашната руска воена доктрина – која се опишува како „ескалација за деескалација“ – Путин би можел да избере нуклеарна „демонстрација на моќ“ како предупредување за Америка. Со други зборови, за рускиот лидер идејата за употреба на нуклеарно оружје е сосема реална, поради што Западот мора внимателно да размисли за нови потези, пишува Politico.

Тактичкото нуклеарно оружје често се нарекува оружје на „бојното поле“ за да се разликува од помоќните стратешки нуклеарни оружја, но тие се многу поуништувачки од конвенционалните оружја. За време на Студената војна, тактичкото нуклеарно оружје имаше придонес во опсег од десетици или стотици тони ТНТ до илјадници тони. Овие оружја ги има во многу форми: гравитациони бомби, боеви глави за ракети со краток дострел, противвоздушни проектили, проектили воздух-воздух и воздух-земја, противбродски и противподморнички торпеда, па дури и уреди за уривање или мини . Наводно, најмалото тактичко оружје во рускиот нуклеарен арсенал има принос од околу една третина од големината на бомбите Хирошима или Нагасаки, или еквивалент на околу 5.000 тони ТНА.

Постојат неколку начини на кои ова тактичко ненуклеарно оружје би можело да се искористи за да се испука некој вид „предупредувачки истрел“ предвиден во руската воена доктрина. Овие опции доаѓаат со зголемен степен на ризик за САД и нивните сојузници, како и за Русија.

Сценарио 1: Далечински атмосферски тест

Најмалку опасно би било продолжувањето на Путин со надземни нуклеарни тестирања – со детонирање на нуклеарна боева глава со ниска издашност високо над Новат Земја, стар советски полигон на Арктикот. Иако вистинската штета на земјата и радиоактивниот испад би биле занемарливи, психолошкиот ефект би можел да биде огромен.

Тоа ќе биде прва нуклеарна експлозија од страна на суперсила откако беа спроведени нуклеарни тестови во 1992 година и од првата бомба детонирана во атмосферата од страна на Соединетите држави или Русија, откако таквите тестови беа забранети со договор од 1963 година.

Тоа би било силно потсетување дека Путин има околу 2.000 тактичко нуклеарно оружје во изобилство – и е подготвен да ги користи.

Сценарио 2: Атмосферска детонација над Украина

Попровокативна демонстрација би била експлозија на помоќно оружје на ултра-високо ниво над самата Украина. Во тест во 1962 година, Соединетите Држави детонираа Х-бомба од 1,4 мегатони во централниот дел на Пацификот, на околу 400 километри над Земјата. Добиениот електромагнетен пулс неочекувано ги исклучи уличните светла и ја прекина телефонската услуга на Хаваите, кои се оддалечени речиси 1.500 километри.

Слично силна експлозија над Киев не само што би била визуелен настан, туку веројатно би го турнала главниот град во долготрајна темнина и тишина, исклучувајќи ги сите компјутери, мобилни телефони и друга електроника.

Ефектите би можеле да се прошират и на други земји-членки на НАТО. Обемот на штетата би можел да биде непредвидлив, па затоа може да се оштетат и руските комуникации.

Сценарио 3: Експлозија на Земјата во Украина

Најопасното и од таа причина можеби најмалку веројатното сценарио – би било употребата на тактичко нуклеарно оружје за да се постигне конкретно воено решение, како што е попречување на испораката на оружје за Украинците кои се борат во Мариупол.

Алтернативно, Путин би можел да активира тактичка нуклеарна боева глава против воени и логистички цели во западна Украина – на земјоделско земјиште меѓу Лавов и Киев – откако луѓето би биле предупредени да се евакуираат.

. Дури и најмалото нуклеарно оружје би запалило широк простор доколку се детонира во воздух. Во зависност од висината на експлозијата, таа може да рашири радиоактивни последици до земјите на НАТО и самата Русија.

Ако, наместо да детонира боева глава во оддалечена област, Путин нападне украински град, тоа ќе резултира со жртви и уништување на имот слично на она што го видовме во Јапонија, бидејќи радиусот на штетата ќе биде околу 70 проценти од она што беше видено во пукањето на Хирошима и Нагасаки.

Иако ниту едно од овие сценарија не е веројатно во моментов, тие не се толку невозможни. Со исклучок на сценаријата за можен неизбежен руски пораз, уште едно понижување како што е губењето на предводникот „Москва“ или растечкото домашно незадоволство во Русија поради војната – Путин нема логична причина да користи тактичко нуклеарно оружје. Сепак, војните се многу непредвидливи и има многу преседани.

извор: Nova.rs

фото: www.aa.com.tr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1