ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/16/22 10:00 PM

Митови за сексот во кои сè уште веруваат многу возрасни

Сексуалните експерти споделуваат вообичаени заблуди за оргазмот, мастурбацијата, порнографијата и многу повеќе.

Виновни за тоа се лошото сексуално образование, застарените културни или религиозни убедувања, порнографијата или целосното незнаење, но многу возрасни сè уште се ужасно погрешно информирани кога станува збор за сексот.

Побаравме од експерти – сексуални едукатори, сексуални терапевти и сексолози – да ги разјаснат заблудите за кои многу возрасни сè уште веруваат дека едноставно не се точни.

Мит: Мастурбирањето додека сте во врска значи дека не сте сексуално стимулирани од вашиот партнер

Вистина: Не е важно дали сте сингл, во моногамна врска или дел од врска: „Мастурбацијата е здрава, нормална и дел од сексуално суштество“, изјави сексуалниот терапевт Џенет Брито.

Да се ​​најде партнер кој повремено е задоволен под туш, не значи дека е незадоволен од состојбата на вашиот сексуален живот, па затоа не треба да се сфаќа лично.

„Луѓето често мислат дека ако партнерот мастурбира, не смеат да ги сметаат за сексуално привлечни, што доведува до несигурност во врската и сомнеж во себе“, вели клиничкиот сексолог Џиџи Енгл. „Всушност, мастурбацијата е сосема нормална форма на сексуално изразување, и кога сте сингл и кога сте во партнерство.

Всушност, овие соло сесии всушност можат да ја подобрат – не да ја намалат – интимноста што ја споделувате со вашиот партнер.

Мит: клиторисот е само мала испакнатина

Вистина: Клиторисот има повеќе отколку што изгледа на прв поглед. Овој надворешен дел или „гравче“, наречен глава, е само мал дел од поголемата клиторична мрежа, од која најголемиот дел е внатрешен.

„Повеќето луѓе не знаат дека клиторисот оди подалеку од нубинот на врвот на вулвата, но всушност се протега назад во усните и стомакот“, рече Енгл. „Кај некои жени може да биде и до пет инчи! Ова е приближно просечната големина на пенисот“.

Мит: Сексот е исто како она што го гледате во порнографијата

Вистина: За многу млади луѓе, порнографијата може да биде првиот вовед во сексот. Така, тие мазни тела без влакна или женски оргазми навидум без напор стануваат основа за она што тие мислат дека сексот со партнерот е – или треба да биде – дури и кога се свесни дека порнографијата не е реалност. Според студијата од 2016 година на Универзитетот Мидлсекс во Лондон, 39 отсто од тринаесетгодишните и четиринаесетгодишните рекле дека сакаат да го имитираат однесувањето што го гледаат во порнографијата.

„Сексот во реалниот живот оди подалеку од забавата и препуштањето на фантазиите. Тоа вклучува комуникација, познавање на вашето тело, ранливост и преземање ризици“, изјави Брито. „Не е совршено, ниту е фокусирано на мажи. Во реалниот живот, за време на сексот се плеткате, правите паузи, ожеднувате, па дури и паѓате од кревет. Тоа е помалку од совршено, што е начинот на кој се прикажува на екранот“.

Мит: Сексот е „добар“ само ако заврши со оргазам

Вистина: Да, оргазмот може да биде еуфоричен, но дефинитивно не е единствениот пријатен аспект на сексуалната средба. Дури и кога сексот не завршува со кулминација, сепак може да биде проклето добар за двајцата партнери.

„Сексот работи на толку многу димензии надвор од физичкото, или во тандем и во единствена синергија со физичкото“, рече Лиз Афтон, терапевт во Тимот за терапија за родова терапија. „Без разлика дали се работи за тантричко дишење, БДСМ, професионални сексуални сурогати или фетишистички флексии, длабокиот духовен и емоционален исцелувачки потенцијал на сексот и сексуалноста премногу често се занемаруваат“.

Мит: Мажите кои сакаат или фантазираат за анален секс се геј

Вистина: Луѓето од која било сексуална ориентација (геј, стрејт, би, итн.) можат да уживаат во сензациите на аналната игра – или кој било друг сексуален чин, без да ги принудуваат да го преиспитаат својот сексуален идентитет. Сексуалното однесување не влијае на вашиот сексуален идентитет, изјави Ерика Харт, сексуална едукаторка и професорка.

„Потеклото на овој мит потекнува од идејата дека однесувањето е еднакво на идентитетот“, објасни таа. „Важно е луѓето да разберат дека однесувањето и идентитетот не се информираат меѓусебно. Начинот на кој се идентификувате (вашиот сексуален идентитет) е личен и вистинит за вас, како и она што е добро за вашето тело. Запознав луѓе кои мислеа дека не се „вистински лезбејки“ затоа што сакаа продорен секс“.

Мит: Љубовта на „валкан секс“ ве прави ненормални или сексуално девијантни

Вистина: Ако мегапопуларноста на „50 нијанси сиво“ (иако проблематична во некои аспекти) е некаква индикација, луѓето кои сакаат „фетиши“ повеќе не се ниша заедница туркана во темните агли на интернетот. Играњето улоги и поврзувањето се вообичаени видови фетиши – кои се дефинирани како сексуална активност или желба надвор од конвенционалниот (читај: ванила) апетит.

„Станува се повеќе и повеќе мејнстрим, што го олеснува засрамувањето и изолирањето на чудните луѓе што ги доживеале во минатото“, вели Џеси Кан, терапевт и директор на The Gender & Sexuality Therapy.

Колективно. „Не само што им се допаѓа на сè повеќе луѓе, туку и луѓето почнуваат да сфаќаат дека нивниот сексуален живот веќе вклучува „фетиш“ елементи“, пишува Huffpost.

извор: https://zadovoljna.nova.rs/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7