ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/11/22 6:00 PM

„Немаше ниту за копачки, а го покори Реал“ – Кој е бисерот на Барселона кој колабираше на „Ноу Камп“

Цел свет зборува за Роналдо Араухо, младиот дефанзивец на Барселона кој ја загрижи целата фудбалска јавност кога колабираше на полниот „Ноу Камп“.

За жал, фудбалскиот свет е се позагрижен за здравјето на фудбалерите, а последен во низата од оние кои колабираа на фудбалските терени е Роналд Араухо. 23-годишниот Уругваец, кој има и бразилска крв, го замрзна целиот „Ноу Камп“.

Барселона водеше со 2:1 против Селта, а потоа Араухо и Гави тргнаа по една топка со глави и се судрија во скок. Гави остана да лежи, а цврстиот стопер почна да се враќа во одбраната. Сепак, тој само падна на тревата!

Барселона набрзо објави дека Араухо добил потрес на мозокот и веднаш бил пренесен во болница откако бил ставен во амбулантно возило на теренот.

Араухо има 23 години, висок 191 сантиметар и 94 килограми, но често игра на позицијата десен бек поради неговата неверојатна брзина и експлозивност. Неговите физички предиспозиции се неверојатни и се очекува во наредните години да стане предводник на одбраната на Барселона.

Сепак, тој не секогаш беше дефанзивец! Тој пораснал во родната Ривера и е роден во брак на татко Уругваец и мајка Бразилка.

– Дебитирав на 13 години и моите родители се плашеа бидејќи морав да играм против возрасни.Се сеќавам дека татко ми правеше специјални завои за да не се повредам.Се помина добро, дури постигнав гол од слободен удар, ние, а потоа јас влегов и конечно го добивме натпреварот –  изјави неодамна Араухо.

Во тоа интервју тој откри нешто што досега не беше познато, а тоа е дека воопшто не бил дефанзивец. Започна напред, или како напаѓач или како играч од средниот ред.

„Играв напред, постигнував голови. Или како напаѓач или зад напаѓач, и секогаш изведував слободни удари и корнери“, рече тој.

Впрочем, тој беше префрлен назад од таткото на актуелниот фудбалер на ривалот Еспањол! Во вториот дел од Барселона бранеше играчот Леандро Кабрера, а неговиот татко Серхио веднаш увиде дека Араухо е создаден како стопер.

„Тој ми рече дека ќе бидам само еден во морето играчи како напаѓач и дека ќе станам одличен играч на елитното ниво ако заиграм назад. И тој беше во право“, самоуверено изјави Араухо.

Неговиот напредок е неверојатен. Се пресели во Рентистас кој играше во друга лига и веднаш се виде дека тоа не е негово ниво. На 17 натпревари постигна седум гола, што му донесе трансфер во малку познатиот уругвајски прволигаш Бостон Ривер.

Кога се надеваше дека ќе го донесе некој јужноамерикански великан, а го бараа Пенарол и Бока Јуниорс, Барселона дојде по него и му плати 1.700.000 милиони со бонуси до 3.500.000 евра.

Тој помина две сезони во Б тимот, а неговото деби за сениорите не можеше да биде полошо. Дебитираше на мечот со Севиља, го замени Жан-Клер Тодибо во 73. минута, а во 86. доби црвен картон за старт над Хавиер Ернандез!

“Немаше да успеам без моите родители и баба ми кои постојано ме носеа на тренинзи. Ние сме скромно семејство, сега имам договор со Најк, а мајка ми мораше да ги плати моите први копачки на рати”. тој рече.

Но, тоа не му пречеше, како што самиот вели „тоа е само анегдота“, па во сезоната 2020/21 стана некој кој редовно влегува од клупата и добива се повеќе шанси. И кога Чави седна на клупата, Араухо беше неговиот прв проект!

Се смести во првиот тим, прво како десен бек во отсуство на други решенија, а потоа и во центарот на одбраната кога Дани Алвеш почна да игра редовно.

Тоа доведе до тоа Араухо да биде посакуван од многу великани во нивниот тим, па на крајот од сезоната сакаа да го искористат фактот што му истекуваше договорот. Сепак, Араухо ја продолжи соработката, а набрзо дојде и најголемата радост – гол во „Ел Класико“.

По еден корнер на Усман Дембеле, Араухо ја скина мрежата на Куртоа, но тоа е само почеток.

Сега чека повторно да добие зелено светло за да игра и да продолжи таму каде што застана, а како и сите нас чека Катар и ноември да блеснат на најголемата можна сцена!

извор: Mondo.rs

фото: Marca.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1