ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/11/22 10:23 AM

Имаме храна само за 27 години – Планетата Земја нема доволно ресурси да го нахрани човештвото

Научниците тврдат дека планетата Земја едноставно нема доволно ресурси за да ја нахрани човечката популација и предупредија дека имаме само 27 години додека на луѓето на Земјата целосно не им снема храна. Тоа значи дека одиме кон криза со храна. Го започнаа одбројувањето до судниот ден и велат дека имаме точно 27 години и 250 дена (ако почнеме да броиме од денес).

Социобиологот Едвард Вилсон додаде дека има потреба од две планети на Земјата за да ги задоволат сегашните човечки потреби.

„Постојат ограничувања во способноста на Земјата да го нахрани човештвото. Дури и ако сите на планетата се согласат да станат вегетаријанци, земјоделското земјиште во светот не може да ја поддржи таа потреба. Светското население ќе биде преголемо за да се храни. Дотогаш, ќе има речиси 10 милијарди луѓе на планетата и побарувачката за храна ќе се зголеми за 70% во споредба со она што ни требаше во 2017 година. Границата за тоа колку луѓе Земјата може да нахрани е поставена на 10 милијарди во апсолутен максимум. Ограничувањата на биосферата се поправени, тука нема простор за движење“, изјави тој за Дејли Стар.

Професорот Џулијан Криб рече дека ова е време на глобална криза со храна и дека не гледа излез од неа.

„Доаѓа уште побрзо од климатските промени. Недостатокот на вода, земја и енергија, во комбинација со зголемената побарувачка на населението и економскиот раст, ќе создаде глобален недостиг на храна околу 2050 година“, рече тој.

Научниците истакнуваат дека производството на храна мора да се удвои за луѓето да се прехранат. Ова е, како што се наведува, причината за инфлацијата на цената на храната. Во ситуација на претстојна криза со храна, помеѓу една третина и една половина од целата произведена храна се губи или се фрла пред или откако ќе стигне до потрошувачот. „WorldCounts“ објави дека на глобално ниво повеќе од 407,73 милиони тони храна се изгубени или фрлени досега оваа година. Треба да се истакне и дека од Земјата годишно се „извлекуваат“ околу 90 милијарди тони природни ресурси за да се нахрани потрошувачкото општество.

Се очекува бројот да се удвои меѓу 2015 и 2050 година.

WorldCounts рече дека причината зошто светот може да нахрани многу поголема популација ако не јадеме месо е тоа што производството на месо бара повеќе енергија од кој било друг вид на храна. На пример, за производство на месо е потребно 75 пати повеќе енергија отколку пченка.

„Се проценува дека се потребни две до три калории фосилно гориво за да се произведе една калорија протеин од соја или пченица. На говедско месо му требаат 54 калории гориво за да произведе една калорија протеин“, се наведува.

Како дел од кризата со храна, цените на храната, како што се пченката и оризот, најверојатно ќе пораснат брзо за 180% и 130%, соодветно, до 2030 година.

извор: Mondo.rs

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1