ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/10/22 3:58 PM

Нови 115 заболени од Ковид-19 и 99 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.652 тестови, а регистрирани се 115 нови случаи со КОВИД-19 и 99 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин” дополнително не се регистрирани починати лица, соопшти Министерството за здравство.

Од 115 новозаболени од Скопје се 59, Битола – 14, Прилеп – 7, Кавадарци и Охрид – по 5, Гевгелија – 4, Гостивар, Штип и Ресен – по 3, Куманово, Струмица и Неготино – по 2, Тетово, Велес, Кочани, Струга, Крива Паланка и Делчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (115), регистрирани се 23 реинфекции.

Од 99 оздравени пациенти од Скопје се 47, Битола – 20, Тетово и Берово по 4, Гевгелија, Гостивар, Ресен, Куманово и Делчево – по 3, Прилеп, Кавадарци и Пробиштип – по 2, Неготино, Кочани и Кичево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.032.020 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 310 413, на оздравени пациенти е 300 532, на починати е 9 287, а на активни случаи изнесува 594.

Дистрибуција по градови на заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 145917, Активни 257
Куманово 16648, Активни 12
Битола 15487, Активни 121
Прилеп 14178, Активни 31
Тетово 13464 , Активни11
Кавадарци 10659, Активни 19
Велес 9777, Активни 16
Гостивар 9594, Активни 13
Охрид 8872, Активни 30
Струмица 8068, Активни 14
Штип 8033, Активни 12
Кичево 5631, Активни 9
Кочани 5079, Активни 4
Струга 4721, Активни 5
Гевгелија 4412, Активни 8
Неготино 3681, Активни 2
Ресен 2733, Активни 13
Свети Николе 2624, Активни 0
Радовиш 2530, Активни 2
Крива Паланка 2414, Активни 1
Делчево 1980, Активни 1
Дебар 1674, Активни 1
Берово 1660, Активни 1
Валандово 1488, Активни 3
Виница 1393, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1020, Активни 1
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1