ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/10/22 5:00 PM

Британија на нозе – Кралицата Елизабета за првпат од 1963 година нема да чита говор на отворањето на парламентот

Кралицата Елизабета Втора се повлече од овогодинешното државно отворање на парламентот, каде што требаше да го прочита нејзиниот говор, соопшти Бакингемската палата. Ова ќе биде прв пат од 1963 година кралицата да ја пропушти оваа уставна церемонија, на која беа изложени законодавните планови на владата, јавува Би-Би-Си.

На оваа позиција ќе ја замени принцот Чарлс. Британската кралица има проблеми со подвижноста и мораше да ги откаже неодамнешните јавни настапи. Бакингемската палата до понеделникот вечерта велеше дека кралицата се надевала да присуствува, но сега таа потврди дека нема да оди на церемонијата во Вестминстер поради „епизодни проблеми со подвижноста“. Во соопштението се наведува дека кралицата во консултација со своите лекари неволно одлучила да не присуствува на отворањето на парламентот.

Принцот Чарлс и принцот Вилијам, војводата од Кембриџ, беа заеднички овластени да отворат парламент во нејзино име. Империјалната државна круна ќе продолжи да се носи во парламентот – а тронот на кралицата ќе остане празен. Се очекува пред собраните парламентарци да седнат принцот Чарлс, Камила, војвотката од Корнвол и принцот Вилијам.

Државното отворање на парламентот го означува почетокот на парламентарната година, а говорот на кралицата ја поставува агендата на владата и законите што сака да ги воведе. Говорот обично го чита монархот, како шеф на државата, а кралицата го пропушти само двапати за време на нејзиното 70-годишно владеење, во 1959 и 1963 година, поради бременост.

За потсетување, кралицата Елизабета Втора се уште е на тронот на британската монархија. Сепак, во последно време, ако не често, тогаш тоа секако се случува почесто од вообичаено, пропушта важен настан поради здравствени проблеми. Тогаш почнаа шпекулациите дали кралицата би можела да поднесе оставка и да му го отстапи тронот на принцот Чарлс.

Но, навистина, што би било потребно за кралицата Елизабета Втора да абдицира?

Во септември 2021 година, биографот Метју Денисон ја објави книгата Кралицата, длабински поглед на најдолгото владеење во англиската историја, кое Елизабета Втора планира да го продолжи се додека е физички способна. Според извадок од книгата на Денисон, кралицата неколку пати рекла дека единственото нешто што може да ја симне од тронот е нејзиното здравје. Еднаш и рекла на нејзината братучетка Маргарет дека никогаш нема да помисли да абдицира, „освен ако не добијам Алцхајмерова болест или не доживеам мозочен удар“. И кога надбискупот на Кентербери Џорџ Кери поднесе оставка во 2003 година, таа му рече: „тоа е нешто што не можам да го направам. Ќе продолжам да го правам тоа“.

Кралицата сака да каже дека нејзината моќ е несебичен чин, услуга за јавноста што таа ја обожава и заслужува.

извор: Mondo.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1