ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/10/22 10:01 AM

Смената на Путин од власт е единствен начин да се заштити Западот, рече литванскиот министер Ландсбергис

По говорот на Владимир Путин на воената Парада на победата, кој ги изненади сите, многу високи дипломати реагираа на неговите зборови.

„Сменувањето на рускиот претседател Владимир Путин од власт е единствениот начин да се заштитат Западот и неговите сојузници од идните закани на Москва“, изјави литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис.

Тој рече дека годишниот говор на Путин на Денот на победата е „неповолен“ и дека „мрачните лица“ на генералот и другите знаци на неуспех во војната во Украина. Сепак, тој рече дека ранетиот Путин може да биде уште поопасен и дека единствен начин да се отстрани заканата е да се отстрани, рече тој во интервју за Асошиејтед прес.

„Од наша гледна точка, се додека сегашниот режим не е на власт, земјите околу него ќе бидат во одредена опасност. Не само од претседателот туку и од целиот режим, бидејќи, знаете, некој би можел да го замени Путин и неговите внатрешен круг“, но друг Путин би можел да го заземе неговото место“, рече тој.

„И се додека постои режим кој има намера да води војни надвор од руската територија, земјите околу него се во опасност. Литванија е една од трите балтички држави кои се особено загрижени меѓу сојузниците на НАТО поради можните руски планови да ги врати насилно под власт на Москва“, изјави литвански функционер.

Ландсбергис рече дека Литванија е задоволна од поддршката што и ја понудиле нејзините сојузници во НАТО, но дека е потребно повеќе. Тој рече дека Литванија, заедно со другите балтички држави Естонија и Летонија, ќе извршат притисок врз НАТО да обезбеди поголема воздушна и поморска одбрана, како и трајно да распореди војници на нивна територија.

извор: Mondo.rs

фото: www.delfi.lt


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1