ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/8/22 4:40 PM

Трагедија по трагедија – Водителката Николина Пишек го загуби соругот, а пред неколку месеци и татка си

Српскиот историчар Видоје Ристовиќ почина на 44-годишна возраст, а веста за неговата смрт ја потврди неговата сопруга, водителката Николина Пишек.

Брзата помош во текот на претходната вечер само констатирала смрт, а Пишек немала сила да каже ништо.
На крајот на минатата година, Николина ја погоди уште една семејна трагедија, кога го загуби својот татко Ивица, кој почина во Загреб. Пишек многу тешко ја поднела смртта на нејзиниот татко, а неодамна едвај прозборе за загубата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by vidojeristovic (@vidojeristovic)


– Најтешко беше да се прифати. Веројатно нема да можам целосно. И никогаш нема да можам да се заблагодарам доволно. Апсолутно за се – напиша Николина со фотографија со нејзиниот татко.
За жал, тоа не е крајот на нејзините маки. Во февруари минатата година водителката едвај се спаси жива. Во семејниот стан во Загреб пукнала гасната цевка која обезбедува греење на целата зграда. Николина и нејзината ќерка Уна (6) се затруле со гас. Што точно се случило раскажа пријателот на Николина кој ги спасил.
– Ми се јави Видоје во 2.20 часот. Рече дека Николина и Уна не се добро, да отидам да проверам што се случува. Ми рече дека Николина ја боли главата, дека не може да вози до болница, да ги однесам ако треба. Веднаш влегов во кола и и се јавив. Сепак, таа не одговори. Ниту на мене, ниту на Видоје  – вели пријател на семејството.
– Дојдов пред станот и удрив по прозорецот, а кучињата лаеја. По пет минути Николина збунета дојде до прозорецот. И реков да го отвори прозорецот. Таа ми рече: „Не знам, се тресам, дома сум, не се чувствувам добро“. Знам дека пред некој ден им го поправија бојлерот. Реков отвори ја вратата. Влегов во станот, отворив се и го исклучив гасот. Веднаш повикав брза помош, полиција и гасовод, сите живи. Ја однесов Уна во Клаичево, а Брзата помош ја однесе Николина во Виноградска. Потоа отидов на границата со Србија да го земам Видоје.
– Штом пристигнаа, детекторот за јаглерод моноксид почна да звучи. „Имаш среќа што отвори се“, ми рекоа. Во спротивно и вие би биле затруени. Ништо не чувствуваш, 150 ппм јаглерод моноксид се ужасни многу. Николина имала 25 отсто во белите дробови, а Уна 15. Лекарите велат дека на 25 отсто има трајни последици по органите. Половина час би значело многу – рекол пријател.

Можни се дезориентација, несвестица и смрт на нивоа помеѓу 150 и 200 ппм јаглерод моноксид. Брзата помош, продолжил пријателот, и требаше време да пристигне.

– Ми рекоа да ја измерам температурата на девојчето. Отпрвин ѕвонев три минути и никој не ми одговори. Втор пат се јавија. Реков дека не знам дали е плин или слично. Ми рекоа да се јавам во противпожарна служба. „Детето има шест години, не е добро“ – рекол пријател.

Полицијата извести дека најверојатно дошло до труење со гас поради неисправност на плинскиот котел. За среќа, станот е голем, а плафонот е висок, па јаглерод моноксидот отишол повисоко. Станот има ПВЦ прозори на кои едвај нешто им фали, а беа затворени поради прашина надвор од работите на фасадата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by vidojeristovic (@vidojeristovic)


Вчерашниот ден изгледал како сите други во домот на познатиот водител, а Видоје на својот Инстаграм профил објавил слика од ќерката Софија само 4 часа пред неговата смрт со многу емотивна порака. Денот го поминаа заедно во музејот.
– Крвта не е вода, љубопитно татино девојче… Уф, само како излеговме – напиша Ристовиќ под фотографијата.
Видое Ристовиќ беше српски историчар на уметност и сопруг на хрватскиот водител и актерка Никола Пишек. Роден е на 25 јули 1978 година во Белград. Потекнува од богато семејство, а живеел и работел на релација Белград-Загреб.
Од првиот брак ја има ќерката Матеа, а во декември 2014 година Николина и Видоје ја добија ќерката Уна Софија.

Текстот и фотографиите се превземени од: курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1