ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/5/22 3:03 PM

(Видео) Комуникацијата со бранителите на Азовстал е изгубена – Русите ја бомбардираат фабриката со термобарични проектили

Комуникацијата со последните бранители на Мариупол, кои се кријат во фабриката за челик Азовстал, вчера беше изгубена со часови откако руските сили влегоа подлабоко во фабричкиот комплекс во средата.

Градоначалникот на опколениот град Вадим Бојченко изјави дека во фабриката се водат тешки борби и дека изгубил контакт со оние внатре.

„Не знаеме што се случува, дали се безбедни или не“, додаде тој.

Темната вест дојде откако се појавија снимки на кои се гледа како руските сили го бомбардираат Азовстал со термобарични ракети додека тенкови и војници се инфилтрирале во огромна индустриска зона.

Снимките објавени од самопрогласената Народна Република Доњецк покажуваат ракетни артилериски оган врз фабриката и магацините лоцирани во центарот на Мариупол и се последното засолниште на бранителите на градот, како и на стотици цивили.

Иако Владимир Путин го запре нападот на Азовстал минатиот месец, се чини дека токму тоа се случува.

Врската со последните украински борци во Азовстал беше воспоставена во средата навечер. На Твитер е објавена видео порака од потполковникот Денис Прокопенко. Тој рече дека руските сили влегуваат во областа на челичарницата и дека се водат „тешки, крвави битки“.

Претходно оваа недела, 156 цивили беа евакуирани од Азовстал преку хуманитарен коридор, но Русите рекоа дека украинските бранители го користат прекинот на огнот за да постават нови одбранбени позиции и набрзо повторно нападнаа, овој пат жестоко.

Капетанот Свјатослав Паламар, заменик командант на баталјонот Азов кој ја брани фабриката, рече дека нападот врз фабриката за челик започнал во вторникот попладне со тенкови, оклопни возила и „голем број пешадија“.

„Ќе направиме се што е можно за да го одбиеме овој напад“, рече тој во својата најнова видео порака пред да биде прекината комуникацијата.

Ако падне Азовстал, тоа ќе значи дека Русија ќе ја преземе контролата врз целиот Мариупол, со што ќе стане најголемиот град окупиран од силите на Путин од почетокот на инвазијата.

Тоа ќе му даде на Кремљ огромен пропаганден поттик пред годишната парада на Денот на победата во Москва на 9 мај, по повод победата на Русија над нацистичка Германија.

Во неколку наврати можеше да се слушне дека Москва планира да одржи парада на Денот на победата во самиот Мариупол.

„Мариупол ќе стане центар на „славење“. Централните улици на градот се расчистуваат од остатоци, тела и неексплодирани убојни средства. Во тек е голема пропагандна кампања. На Русите ќе им се прикажуваат приказни за „радоста“ на локалното население во средбата со окупаторите“, се вели во соопштението на украинската воена разузнавачка служба на социјалните мрежи.

извор: jutarnji.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1