ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/5/22 1:07 PM

Девојка (13) пријавила групно силување во полиција – Началникот ја силувал, наместо да ја заштити

Полицаец е уапсен во Индија под обвинение дека силувал 13-годишно девојче кое отишло во неговата станица да пријави дека е групно силувано. Инцидентот се случил во областа Лалитпур, во северната држава Утар Прадеш, пренесува „Дојче веле“.

Тинејџерката во својата жалба рекла дека минатиот месец неколку дена во групи ја силувале четворица мажи. Таа успеала да побегне и минатата недела отишла во полициска станица каде рекла дека повторно била силувана од началникот на станицата.

„По групното силување таа изјави дека била силувана и од властите во полициската станица. Во извештајот за целиот случај се наведени имињата на шест лица“, изјави за медиумите Нихил Патак, полициски надзорник во Лалитпур.

Тој рече дека се формирани екипи за апсење на сите обвинети, а 29 службеници кои биле присутни во полициската станица во моментот на наводниот напад се суспендирани од должност. Тинејџерката се лекува во окружната болница, соопштија властите.

Според извештаите на локалните медиуми, девојчето припаѓа на заедницата Далит – најниското ниво на системот на хинду касти, кој често е угнетуван и злоупотребуван од луѓето од повисоките касти.

Инцидентот предизвика бурни реакции во земјата каде во просек на секои 18 минути била силувана жена.

„Ако полициските станици не се безбедни за жените, тогаш каде ќе одат да се пожалат? Дали владата (Утар Прадеш) сериозно размислувала да го зголеми учеството на жените полицајки во полициските станици за да ги направи безбедни за жените?“, напиша на Твитер, Пријанка Ганди Вадра, висок член на опозициската Конгресна партија.

Според најновите податоци за криминалот во Индија, речиси 32.000 силувања или обиди за силување биле пријавени во земјата во 2020 година, а се проценува дека многу повеќе не се пријавени.

извор: Mondo.rs

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1