ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/5/22 6:00 PM

Кога мажите би биле силувани и би забременувале, абортус би се правел на секој агол, смета водителот Стерн

Американскиот радио водител Хауард Стерн смета дека оние кои сакаат да го забранат абортусот во Америка треба да бидат одговорни за грижата за несаканите деца.

Во своето шоу на радиото SiriusXM, Стерн ги осуди судиите на Врховниот суд кои се обидуваат да ја поништат одлуката на Ро против Вејд, која дозволи абортусот да биде легален низ Америка.

Неговата реакција дојде откако Политико објави нацрт-мнозинско мислење во кое се сугерира дека Врховниот суд на САД гласал за поништување на одлуката на Ро против Вејд. Доколку дојде до поништување, тоа би значело дека 26 американски држави би можеле веднаш да го забранат абортусот или значително да ги ограничат условите под кои може да се изврши.
Во својата радио емисија, Стерн го бранеше правото на жените да ја прекинат својата бременост, сугерирајќи дека на секое бебе родено од несакана бременост треба „да му се дозволи да живее во зградата на Врховниот суд со тие судии“.

„Кога мажите би биле силувани и би можеле да забременат, абортусот би се правел на секој агол. Ќе има друга клиника на секој агол што ќе го реши тој проблем“, започна тој.

„Кога мажите би можеле да забременат, ова би била друга приказна. Ниту еден маж не би сакал да го носи детето на својот силувач. Мажите беа подготвени да ја урнат оваа земја затоа што ги замоливме да носат маски, а камоли да родат бебе. не сакаше“, продолжи тој.

Тој додаде дека земјата ја води избрана група мажи. Тој додаде дека судиите на Врховниот суд треба да бидат одговорни за воспитување на несакани деца доколку ја поништат одлуката на Ро против Вејд.

„На вашите несакани деца треба да им се дозволи да живеат во зградата на Врховниот суд со овие судии – и тие треба да го одгледуваат секое од тие бебиња“, рече тој.

Главниот судија Џон Робертс повика на истрага за протекувањето на податоците и посочи дека пресудата не претставува правосилна судска одлука.

Многумина се убедени дека поништувањето на одлуката на Роу против Вејд ќе биде само почеток на колапсот на другите стандарди на современото општество. Меѓу нив е и Стерн, кој е загрижен дека хомосексуалците би можеле да бидат следни. „Целиот напредок досега ќе исчезне“, рече тој.

Американскиот претседател Џо Бајден, исто така, изрази загриженост за следните работи што ќе бидат „следни“ додека разговараше со новинарите во вторникот, а пренесува курир.рс

Фото: Фејсбук

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1