ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/4/22 7:00 PM

Се развела од насилник, работела на пет места и сама одгледала три деца – Маја Маск, мајка му на Илон е жена кралица

Маја Маск (74) е мајка на Илон Маск, но и Кимбала и Тоска.
Маја почнала да се занимава со манекенство на 15 години. Иако и било кажано дека нејзината кариера ќе заврши кога ќе наполни 18 години, таа на крајот работела како модел за печат и писта со децении.
Откако наполнила 60 години, Маја станала поуспешна, а тоа го припишува на нејзината одлука да престане да ја бојадисува косата. Со елегантна седа коса, таа доби работа која вклучуваше оглас за Виџгин Америка, насловна страница на списанието Њујорк во 2011 година и камео во спотот за песната на Бијонсе „Haunted“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maye Musk (@mayemusk)


До 2015 година, Маја требало да оди на аудиција за работа, но таа се појави на нејзината прва ревија на модната недела во Њујорк. Во 2016 година, таа потпиша договор со ИМГ, врвна агенција за моделирање. Таа година привлече големо внимание и кога се појави со Илона на Мет Гала.
Во 2017 година, кога имала 69 години, таа станала амбасадорка на CoverGirl. Таа е најстариот бренд амбасадор во историјата на козметичката компанија.
„Мислам дека тоа им дава надеж на жените како што стареат дека можат да продолжат да работат и да бидат релевантни, самоуверени и удобни со себе“, изјави Маја за Форбс за нејзиниот успех.
Маја има две магистери, едната диететика, а другата наука за исхрана. Таа изгради успешна диететичарска пракса во Јужна Африка, а потоа ја продолжи кариерата откако се пресели во Канада во нејзините 40-ти. Да се ​​биде диететичар и овозможи на Маја да има стабилна кариера кога работата на моделот беше во застој.
Маја се здебелила во 30-тите години, а во 1990-тите успеала да изгуби околу 50 килограми, префрлајќи се на поздрав избор на храна како мешунки, зеленчук и јогурт. Сепак, таа беше искрена за тоа колку и е тешко да ја одржи тежината, особено затоа што сака слатки и фактот дека пудингот и чоколадото ја искушуваат.
Маја има близначка Кеј, со која се уште е блиска. Нивните деца пораснаа заедно; како Маја, Кеј исто така подигна успешни претприемачи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maye Musk (@mayemusk)


Маја се омажила за Ерол Маск во 1970 година. Тоа било почеток на брак кој вклучувал физичко и психичко малтретирање, бидејќи Ерол наводно ја тепал и ја принудил да прекине контакт со семејството. Но, беше речиси невозможно да се разведе, бидејќи Маја се чувствувала непријатно поради нејзината ситуација. Покрај тоа, во тоа време, законите за развод во Јужна Африка не сметаа дека злоставувањето е доволна причина за прекин на бракот.
Откако во 1979 година се смениле законите за развод, Маја конечно почувствувала дека може да си замине. Години подоцна, таа сподели детали за нејзиниот брак во нејзината книга од 2019 година: „Кога ќе направите голема промена, тоа ќе биде страшно, но не можете само да останете во лоша ситуација“.
Разведената Маја се обиде да врзе крај со крај. Во интервју за Хафингтон пост, таа споделила:

“По разводот, морав сама да се грижам за три деца. Сиромаштијата те тера да работиш навистина напорно. Се сеќавам дека плачев кога едно од моите деца истури млеко. Вели поговорката. „Не плачете поради истуреното млеко. „Плачев затоа што не можев да купам друго млеко тој ден“.
Маја преживеала купувајќи облека од втора рака и ги користела своите диететски вештини за да обезбеди евтини и хранливи оброци.
„Никогаш не се чувствував виновна што работам со полно работно време затоа што немав избор. Грижата за моите деца беше главен приоритет; работев напорно за да чувам покрив над главата, да обезбедувам храна и основна облека“.
Имала 40 години кога се преселила во Канада. Благодарение на тоа што Маја е родена во Канада, нејзините деца успеале да добијат канадски пасоши. На 18-годишна возраст, Илон се преселил таму по завршувањето на средното училиште. Неговите браќа и сестри тинејџери, исто така, сакаа да се преселат во Канада, па Маја отиде таму да процени потенцијална преселба.
Додека Маја била во Канада, нејзината ќерка Тоска се согласила да ги продаде куќата и автомобилот на нејзината мајка во Јужна Африка. Кога Маја се вратила од патувањето, морала да донесе одлука: дали да ја напушти кариерата што ја градеше со години? Таа ги потпишала документите и го направила првиот чекор.
Меѓутоа, во тоа време, Јужна Африка ја ограничи количината на пари што можеше да се изнесе од земјата, па најголемиот дел од приходите од оваа продажба не беа достапни. Во еден момент, Маја работела пет работи додека градела нов живот во Канада, велејќи за Форбс:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maye Musk (@mayemusk)

„Бев истражувач на Универзитетот во Торонто. Предавав две ноќи неделно на факултет за исхрана и две недели за моделирање. Моделирав и држев предавања, а имав и приватна ординација“.

“Никогаш нема да се пензионирам. Мајка ми никогаш не била во пензија. Ќе работам додека никој повеќе не ме сака, а потоа ќе најдам нешто друго и ќе продолжам да бидам диететичар кој ја истражува исхраната, што јас го сакам”.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1