ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/4/22 9:24 AM

(Видео) „Ова не е мојата ќерка“ – Љубовна драма во затвор во САД

Во американската држава Алабама се одвива ситуација која неодоливо потсетува на холивудски филм.

Вики Вајт, примерна 25-годишна затворска вработена, исчезна заедно со Кејси Вајт, еден од затворениците кој бил во притвор во очекување на судење за убиство во 2020 година за кое тој се изјасни за виновен. Властите во моментов веруваат дека е можно Вики да му помогнала во планирањето на бегството.

Вики неколку недели порано ја продала својата куќа и на колегите им спомнала животот на плажа, а петокот во кој исчезнале и бил последен ден на работа. Нејзините колеги се шокирани и не им е јасно како Вики, која неколку пати беше избрана за вработена на годината, се нашла во ваква ситуација. Во тек е истражување дали постоела посебна врска помеѓу Вики и Кејси кои иако имаат исто презиме, не се во роднинска врска.

Кобниот ден, Вики на колегите им кажала дека ќе го носи Кејси на проценка на менталното здравје, а за време на проценката ќе оди на лекар поради некои здравствени проблеми. По 11 часот, некој пријавил дека возилото на Вики било пронајдено на паркингот во трговскиот центар, но кога Кејси не се вратила дури во 15 часот и 30 минути, а Вики не се јавила на нејзиниот мобилен телефон, почнале да се огласуваат алармите. Интересно е да се забележи дека според правилата на затворот, опасен затвореник како Кејси не треба да излезе без придружба на најмалку 2 чувари, што Вики и нејзините колеги сигурно го знаеле.
Шерифот од Лодердејл, Рик Синглтон, на прес-конференција рече дека се верува дека Вики доброволно учествувала во планирањето на бегството, но во моментов нема конкретни докази за или против тоа. Кејси се смета за исклучително опасен и вооружен, поради што во потрагата се вклучи и ФБИ, а американските власти нудат награда од 10.000 долари за информации за бегалците. Мајката на Вики се појави на локалната телевизија каде апелираше до нејзината ќерка да се врати дома.

„Ова не е Вики што ја знаевме“, заклучи шерифот Синглтон.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1