ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/3/22 6:00 PM

Бекер ќе има нова работа во затвор, во необична улога за осуденик

Борис Бекер, шесткратен гренслем шампион, се наоѓа во затворот Вандсворт и ќе има неколку необични задачи.

За некои затвореници тој ќе биде фитнес тренер додека ја отслужува казната. Тој е осуден на две и пол години затвор бидејќи криел имот, а потоа објавил стечај. Набргу по судењето тој почнал да ја издржува казната.

Казната би можела да стане условна во случај на добро владеење, па за една година би можел да ги напушти ѕидовите на 170-годишната викторијанска зграда.

Бекер ќе стане инструктор и фитнес тренер, а тоа во интервју за „Сан“ го потврди и Џери Петерик, поранешниот гувернер.

„Теретаните се многу популарни во затворите. Тоа е работа што многумина ја посакуваат, но предупредувам дека полицајците не сакаат да покажуваат знаци на фаворизирање“, рече Петерик.

Се очекува Бекер да ги научи затворениците на заробеништво, необичен спорт со рекет и топка што потсетува на тенис, а кој станува се попопуларен во светот.

Наводно, Бекер го посетила неговата мајка и открила дека во ќелијата однел тениско топче.

фото: https://au.sports.yahoo.com/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1