ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/3/22 9:00 PM

Кога таа ќе се соблече сите го тргаат погледот – Како Донатела си го уништи лицето и телото за да остане млада

Во Холивуд важи правилото дека жената никогаш не може да биде доволно слаба. Изгледа дека Донатела слепо го следи тоа правило.

За да го зачува својот „младешки изглед“, Донатела била подложена на ригорозни диети, но и уште поригорозни естетски зафати.
Животот на Донатела Версаче засекогаш се промени на 15 јули 1997 година …

На тој кобен ден, на прагот од нејзината величествена куќа во Мајами Бич, додека се враќала од пазарење бил убиен нејзиниот брат Џани Версаче, креаторот на една од најголемите модни империи на дваесеттиот век. Тоа беше огромен удар за целото семејство. Убиството на Џани, како и неговиот живот, беше проследено со голем публицитет. Орди новинари од целиот свет се упатија кон Флорида.

По првиот шок, Донатела го собрала целото семејство на приватен имот на Карибите, за заедно и во мир да ја оплакат смртта на Џани, пишува Б92.
Донатела Версаче имала само единаесет години кога Џани почнал да ја облекува во облеката што ја дизајнирал за неа и да ја носи со себе во ноќни клубови и дискотеки.

„Од сите луѓе таму, Џани беше најразвратен“, изјави во една прилика Донатела.

„Потоа ме повлече мене и сега ја сум најразвратна. Тој е виновен“.

Веќе во тоа време, таа почна да ја осветлува косата. Отпрвин само краевите, но „прамен ите со текот на времето станаа поголеми.


Донатела се запишала на италијанска литература во Фиренца, а за викендите одела во модното студио на Џани. Џани потоа се преселил во Милано, а Донатела го следела веднаш по завршувањето на студиите. Извесен период делеле стан во Милано.
Во семејниот бизнис, Донатела најпрво раководеше со односите со јавноста, но Џани набрзо сфатил дека таа му е многу поважна како муза и советник. Нејзиното влијание беше постојано. Џани не криеше дека ако таа не одобри манекенка, тој е подготвен да го одбие и да го искине цртежот. Идејата на Донатела беше да ангажира познати супер модели за модни ревии во осумдесетите, што го привлече вниманието на медиумите, што донесе поголем публицитет за куќата на Версаче. Како страствен консумент на ноќни излегувања и со извонредно чувство за духот на времето, Донатела ги слушаше суптилните пораки на пазарот и му го пренесе на Џани она по што копнее младата генерација. Тој веруваше во нејзиниот естетски суд без граници. Џани и го посвети својот прв парфем „Блонде“ на својата сестра. За него таа беше совршена жена. И покрај големата наклонетост што владеела меѓу братот и сестрата, меѓу нив често избувнувале конфликти. Некогаш недоразбирањата траеле со месеци.
Џани, во раните 1990-ти, кога му бил дијагностициран редок облик на рак на уво, на сестра си ѝ рекол дека сака таа да ја преземе функцијата креативен директор доколку нешто му се случи. По убиството, на Донатела и било тешко да продолжи да работи. Џани не само што беше „мозокот“ на модната куќа, туку со својата харизма и огромна работна енергија беше движечка сила за сите останати вработени.

Сепак, Донатела таа есен успеа да состави колекција ready-to-wear, која веднаш излезе во продажба, а Вог ја опиша како „многу убедлива“. Во јули следната година, точно една година и три дена по убиството на Џани, студиото Версаче за прв пат одржа ревија на висока мода под креативно водство на Донатела во хотелот Риц во Париз. Секоја година Џани организираше модна ревија на овие простори. Како и многупати досега, модната писта беше поставена над хотелскиот базен, но овој пат, според идејата на Донатела, таа е направена од чисто стакло. Донатела рече дека шоуто го посветила на „љубовта на Џани кон работата, како и на сите вработени, чија љубов и лојалност кон нашиот брат биле скапоцени, а кои ни значат и нас“.

Донатела беше во брак со поранешниот модел Пол Бек, со кој има две деца: ќерката Алегра и синот Даниел.
Лавовскиот дел од своето богатство Џани ѝ го оставил на својата внука Алегра, која во моментот на неговата смрт имала само 11 години. Таа му била омилена, која ја носел со себе насекаде.

„Таа ми ја кажува вистината за Донатела“, рече тој.

Таа го добила целиот удел на Џани во компанијата, кој изнесувал 45 отсто и голем дел од недвижниот имот. Џани ја оставил својата импресивна колекција на уметнички дела вредни милиони на својот внук Даниел.

Алегра порасна во сериозна и повлечена девојка, која ретко се појавува на јавни места и засега нема амбиции да се занимава со мода. Повеќе ја интересира историјата, а сака да се испроба и во светот на глумата.

Во тестаментот на Џани не се споменуваат Донатела и Санто. Тестаментот, наводно, бил направен на почетокот на 90-тите години, кога семејните односи не биле одлични. Тоа беше време кога Џани закрепнуваше од болест и кога влијанието на Донатела во компанијата толку порасна што таа за малку ќе му станеше конкурентка.

Донатела веќе поседува 20 отсто од компанијата, а Санто 35 отсто од компанијата.

Извор: курир.рс

Фото: курир.рс/Фјесбук


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1