ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/3/22 10:39 AM

Британија откри кој стои зад развојот на биолошкото оружје во Украина, финансирањето надминало 224 милиони долари

Руските истражители успеаја да идентификуваат круг на луѓе вклучени во развојот на биолошко оружје во Украина: меѓу нив има претставници на американското Министерство за одбрана и американски компании, а финансирањето на програмата надмина 224 милиони долари, рече претседателот на Истражниот Комитет Александар Бастрикин во интервју за РТ.

„Анализата на добиените документи овозможи јасно да се идентификува кругот на лица поврзани со воено-биолошките активности во Украина, вклучително и претставници на американското Министерство за одбрана и американски изведувачи“, рече тој.

Тој додаде дека органите на прогонот истражуваат кривично дело за ова прашање. Според Бастрикин, Обединетото Кралство открило дека од 2005 година американското финансирање за биолошки програми во Украина изнесува повеќе од 224 милиони долари.

Соединетите Американски Држави постојано вршат модернизација и реопрема на околу триесетина научни институции на Министерството за здравство и земјоделство на Украина, како и  на неколку санитарни и епидемиолошки објекти на медицинските сили на Министерството за одбрана на Украина.

„Резултатите од истражувањето се однесени на териториите под контрола на Киев пред почетокот на специјалната воена операција“, заклучи шефот на Истражниот комитет, пренесе агенцијата РИА.

извор: Mondo.rs

фото:  TARAMARA78/SHUTTERSTOCK.COM

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1