ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 05/2/22 6:00 PM

Десет најдобри европски земји за љубителите на природата – дури три од Балканот

Поголемата изложеност на природата е поврзана со подобро здравје и благосостојба, па не е ни чудо што многумина од нас размислуваат да живеат подалеку од урбаните средини во потрага по зелени површини, свеж воздух и побавно темпо на живот.

Интернет порталот Uswitch.com сакаше да истражи кои европски земји се најдобри за љубителите на природата. За да дознаат, експертите создадоа индексен систем кој вклучува неколку фактори во 33 земји: шуми, рамно земјиште, покриеност со вода, богатство на дивиот свет и пешачки патеки на отворено.

Швајцарија, Словенија, Хрватска, Австрија и Бугарија се меѓу петте најдобри европски земји за љубителите на природата.

Швајцарија
Со оглед на прекрасните планини и прекрасните алпски пејзажи, не е ни чудо што се наоѓа на врвот на листата. Со 14 отсто покриеност со вода и 767 уникатни видови диви животни, оваа европска земја доби оценка 7,22.

Словенија
Словенија е најшумена земја (71,46 отсто), а во генералниот пласман освоила 6,65.

Хрватска
Уште една балканска земја во првите пет, благодарение на пешачките патеки и уникатните видови диви животни. Таа беше на третото место со резултат 6,60.

Австрија
Со конечна оценка 6,15, Австрија и се придружи на Швајцарија како втора централноевропска земја меѓу најдобрите места за живеење за љубителите на природата.

Бугарија
Бугарија го освои петтото место благодарение на пешачките патеки и шумската покривка.
Во првите десет се и Шведска, Словачка, Шпанија, Луксембург и Италија.

извор: B92.net

извор: freeppik.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1