ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/25/22 9:15 PM

„Никој нема право да ги напаѓа соседите“ – Петков ги повика Бугарите да донираат една плата за Украина

Во Бугарија се бара секој граѓанин да одвои една плата за помош на Украина.

Ова лично го побара денес премиерот Кирил Петков, со објава на Фејсбук и јавен повик за донации.

-Испраќањето воена помош за Украина бара политичко, но и општествено единство. Во јавноста има многу екстремни мислења на оваа тема. Мислам дека е време оваа јавна енергија да ја претвориме во вистинска акција! Како премиер, ќе продолжам да работам Бугарија да има обединета позиција заснована на информирани избори, свикување на коалициски совет следната недела и организирање патување во Киев. Воената помош не е нужно во една од двете крајности – тоа не се само муниција и шлемови. Дозволете ни да ги разбереме вистинските потреби на Украина и, како информирана коалиција, да се обединиме околу важните конкретни потреби зад кои сите можеме да застанеме. Германија, Франција, Италија, Полска, Холандија, Австрија, Грција, Шведска, Белгија, Финска, Данска, Романија, Норвешка, Хрватска, Чешка, Ирска, Литванија, Луксембург, Естонија, Словенија, Словачка, Кипар и Латвија испраќаат војска помош за Украина и тоа не води кон објавување војна против нив, напиша тој и додаде:


Сè додека не го постигнеме овој политички консензус, како граѓани на Бугарија кои веруваат дека никој во Европа нема право да ги напаѓа соседите и да убива мирно население, цивили, ние сме слободни да избереме финансиски да и помогнеме на Украина да купи муниција.
Затоа започнувам јавна кампања за собирање финансиски средства кои треба да и се обезбедат на украинската влада. Го повикувам секој бугарски граѓанин кој навистина сака да и помогне на Украина да донира плата како мене. Зборовите се лесни, делата се тешки, време е објавите на Фејсбук да станат алатка за Украина. Државата е сите ние и секој треба да чувствува дека може да биде дел од одлуката, напиша тој на Фејсбук објавувајќи го повикот за донација на Украина.

Фото: Фејсбук


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1