ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/18/22 7:00 PM

Царица! Баба (90) повторно се запишала на училиште, другарите од одделение и се како внуци

По завршувањето на Втората светска војна, Италијанката Анунсијата Мурдија морала да почне да работи и да се жртвува за семејството, а кога подоцна животот и вмеша прсти во судбината, останала без диплома.

Затоа, сега во нејзините деведесеттата година, таа одлучи да се врати на училиште и да го надомести изгубеното време.

Мурдија е најстариот ученик во одделението, каде што учи за испит наменет за деца со ниско и средно образование. Редовно оди на настава, во вечерното училиште во близина на нејзината куќа во Долијанова на Сардинија.

„Сакам да учам, секогаш ми се допаѓаше. Но, кога избувна војната, сè се смени кај мене. Морав да одам на работа, бидејќи моето семејство се мачеше и морав да се жртвувам, учеа само тие што имаа пари“, рекла старицата за „Ил Месаџеро“, а пренесува „РТС“.

Мурдија додава дека научила да шие уште кога била мала и дека станала шивачка. Читала и многу книги,  учела сама, секогаш кога можела.

Нејзините страсти се историјата и музиката:


„Отсекогаш сум ги сакала историските книги, а бидејќи сум доживеала добар дел од историјата за која се пишува во книгите – ги видов последиците од Првата светска војна и ја преживеав Втората“.
Најмладиот соученик на Мурџија има 16 години. Полагањето на испитот кој вклучува тестови по италијански јазик и литература, како и математика е неопходно за напредување во високото средно образование кое завршува во Италија на 18 години.

Марина Пилија, професорка по литература во училиштето, ја опиша Мурдија како многу страстен и ангажиран ученик.

„Иако има потешкотии со слухот, а пред некој ден не беше во најдобра форма поради есента, таа активно учествува во наставата, особено во историјата“, вели наставничката Пилија.
Училиштето главно се занимава со образование на возрасни. Просечната возраст на учениците во класот на Мурџија е 40 и повеќе години, од кои некои се подготвуваат и за диплома.

„Често тоа се жени кои сакаат да го продолжат своето образование по раѓањето на децата или се луѓе кои никогаш не се стекнале со диплома и им треба за работа, бидејќи тоа е минималниот услов“, вели Пилија.

Последната личност од возрасната група на Мурџија која полагала на училиште била 87-годишна жена и тоа во 2016 година.

Мурџија рече дека нејзините учители се „фантастични“ и дека нејзините соученици и се „како внуци“.

„Некои ме испраќаат до дома навечер, кога е темно“, додаде таа.

И секако, таа тврди дека е подготвена за следниот испит. Ќе дадам се од себе“, изјави оваа 90-годишна ученичка.

Фото: Tviter


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7