ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/17/22 11:23 AM

Марин Ле Пен обвинета за измама при користењето европски фондови

Кандидатката за претседател на Франција Марин Ле Пен и нејзините блиски се обвинети од Европската канцеларија за борба против измами дека проневериле околу 600.000 евра европски пари за време на нивниот мандат како европратеници, јави дописникот на МИА од Париз.

Обвинетието е според новиот извештај објавен во саботата од Медијапар, кој веќе е предаден на Обвинителството.  Тоа потврди дека го добило овој извештај на 11 март, кој во моментов се анализира.

– Изненаден сум од силниот тајминг за откритието и неговата инструментализација, реагираше Родолф Боселу, адвокатот на Ле Пен, во кампањата за вториот круг од претседателските избори.

Боселу, исто така, вели дека е „запрепастен од начинот на кој дејствува Олаф“ (Европска канцеларија за борба против измами) и за некои „стари факти од повеќе од десет години“.

– Марин Ле Пен не е повикана од ниту еден француски судски орган, рече тој, изразувајќи жалење што ниту тој ниту неговиот клиент не биле приматели на конечниот извештај. Според него, истрагата на Олаф е отворена од 2016 година, а Марин Ле Пен била испрашувана по пошта во март 2021 година.

Новиот извештај на Олаф, од кој Медијапар објавува извадоци, се однесува на финансиските средства што политичките групи можат да ги користат во контекст на нивниот мандат како европратеници и кои Марин Ле Пен и оние блиски до неа би ги користеле за национални политички цели, за лични трошоци или за услуги во корист на комерцијалните компании блиски до Националниот собир и екстремно десничарската парламентарна група Европа на нациите и слободните

Фото: Инстаграм


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7