Зошто место кафе треба да пиеме солена вода на празен стомак
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/14/22 9:35 PM

Зошто место кафе треба да пиеме солена вода на празен стомак

Измешајте вода и лажичка сол и пијте на празен стомак.

Повеќето луѓе посегнуваат по првото утринско кафе веднаш штом ќе ги отворат очите, меѓутоа, можеби сега треба да ја промените таа навика. Кафето на празен стомак можеби не е идеално решение, па можете да го замените со чаша солена вода. Содржи минерали кои позитивно делуваат на хормонот на стресот, а освен тоа имаат бројни придобивки за организмот.

Хидратација

За нормално функционирање на нашиот организам потребно е да внесуваме доволно количество вода. Понекогаш пиеме премногу вода, што исто така доведува до дехидрација. Тој е таму за да внесе рамнотежа на натриум во телото и да му помогне на телото да ја апсорбира водата.

Детоксикација

Солта е полна со минерали, кои ќе ви помогнат да се ослободите од сите токсини од телото по природен пат. Има и антибактериско дејство кое ќе ги ослободи бактериите од вашето тело.

Варење

Ги активира жлездите кои го ослободуваат потребниот протеин кој помага да се изгради храната. Ја намалува и стомачната киселина и помага при надуеност.

Дали ова важи и за луѓето кои имаат висок крвен притисок, треба, сепак, да се консултирате со вашиот лекар.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7