ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/13/22 10:00 PM

Необичен бизнис: Кумувала на сто деца и заработила по 10.000 долари од дете

Дали знаевте дека и тоа е работа? Тој ги именува бебињата богати за „само“ 70.000 куни по дете

Идните родители плаќаат повеќе од 10.000 долари на „професионалните кумови“ чија задача е да го изберат совршеното име за нивното бебе. Најпозната од нив е Тејлор А. Хемфри.

Американката Тејлор А. Хемфри (33) помогна да се именуваат повеќе од 100 бебиња во 2020 година, заработувајќи повеќе од 150.000 долари. Некои родители во паника и плаќаат 10.000 долари за да и помогнат на Тејлор да одлучи за беспрекорно име за бебе.

„Ако ги погледнете најпопуларните имиња за бебиња, тоа е толку предавнички знак за нашите културни вредности и аспирации“, изјави Тејлор за New York Post.

Претприемачката од Њујорк, која нема деца, се рекламира себеси како „страсна писателка и раскажувачка“, која е „вешта за брендирање, маркетинг и социјални медиуми“.

Поранешна студентка на Универзитетот во Њујорк, работеше со парови како „стројничка“, собирајќи пари за разни настани и организирајќи настани. Според нејзиниот профил на LinkedIn, таа исто така е „реики практикант“ и „напишала две играни сценарија и еден ТВ пилот кој ги истражува религијата, духовноста, науката, футуризмот и безусловната, трајна природа на љубовта“.

Сепак, Тејлор рече дека отсекогаш била опседната со имињата на бебињата и дека конечно го нашла својот вистински повик кога го основала својот сопствен бизнис „What’s in a Baby Name“ во 2015 година.

Во зависност од тоа колку плаќаат идните родители, нејзините услуги се движат од телефонски повик и список со имиња по нарачка до генеалошко истражување чија цел е да се откријат старите семејни имиња.

Неодамна, иновативната бизнисменка избра име за бебе Паркс за родители кои се бакнаа за прв пат во Паркер Сити.

Во меѓувреме, Хемфри ја советувала и загрижената мајка која размислувала да го смени името на нејзината ќерка – Исла – бидејќи постојано погрешно се изговарало. Била платена затоа што и рекла на мајка си да се држи до шкотското име.

Тејлор ја води и популарната сметка на TikTok, каде често нуди бесплатни совети.

Бизнисменката рече дека често ѝ приоѓаат родители кои имаат трето или четврто дете и очигледно немаат идеи за имиња.

Во неодамнешното видео на TikTok, Тејлор ја советуваше мајката која го чека своето трето бебе и ѝ треба име што ќе одговара на имињата на нејзините два постари сина, Емет и Милер.

Најдобрите избори кои и ги понудила на жената биле: Грејди, Вилсон, Вејлон и Флечер.

Додека некои би можеле да ги обвинат паровите за мрзеливост затоа што платиле некому да го именува нивното дете, Хемфри инсистира дека родителите што плаќаат се едноставно вознемирени перфекционисти.

извор: 24sata.hr

фото: Mondo.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1