ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 06/12/22 10:00 PM

Луѓето кои се дерат живеат пократко – Контролирајте го бесот, бројте до 10 пред да пуштите глас

Кога гневот доаѓа до израз во напад на кавга, почнуваме да го креваме гласот, за да го совладаме соговорникот, а потоа, како што ни се зголемува нивото на стрес, се повеќе се јавуваат викања и врева.

Сите досега можевме да забележиме дека кога викаме, отчукувањата на срцето се повеќе и повеќе се забрзуваат, а притисокот се зголемува.
Се повеќе и побрзо се движите за да дишете, лицето ви станува сè поцрвено, а рацете ви се потат.

Кога ќе влезете во оваа состојба, го ставате на ризик вашето здравје, вашиот имунолошки систем е засегнат. Истражувањата покажаа дека дури и сеќавањето на расправија го слабее имунолошкиот систем за шест часа.

Луѓето кои лесно се вознемируваат често страдаат од главоболки, несоница и лошо варење. Имаат проблеми и со кожни болести, како егзема и мозолчиња.

Хемикалиите за стрес го преплавуваат нашето тело и мозок, па затоа постои огромен ризик од срцев и мозочен удар.
Викањето не му штети само на тој што вика, туку и на личноста на која викаат, а тоа е вообичаен случај меѓу родител и дете.

Докажано е и дека кога викаме, убедени сме дека сме во право, но не сме сигурни дека ќе нѐ слушнат. Затоа е многу важно секогаш да броите до десет пред „хаосот“ кој не мора да се случи.

Луѓето кои често го користат методот на викање, драстично живеат помалку, поради постојаниот стрес што го доживува телото.

Извор: srbijadanas.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1