ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/6/22 9:38 PM

Заработува три милиони евра дневно, а никој не ја видел фабриката – Кој е мистериозниот газда на „Киндер“

Киндер јајцето е едно од омилените слатки на секоја генерација што расте. Со години е од ист чоколаден состав, а фигурините кои се кријат внатре се менуваат во согласност со возраста во која се произведуваат и темите кои се актуелни за тогашните млади генерации. А знаете ли кој го поседува тоа вкусно задоволство?

Ferrero SpA е италијански производител на брендирани чоколади и слатки и е светски вицешампион меѓу најголемите компании за производство на чоколада и слатки. Основана е во 1946 година во градот Алба во Пиемонт, Италија од страна на Пјетро Фереро, готвач и слаткар кој ги поставил темелите на Нутела и е познат по додавањето лешници за да заштеди на чоколадо. Компанијата доживеа извонреден раст и просперитет под водство на синот на Петар, Мишел, кој потоа им го предаде раководството на компанијата на неговите синови. Неговиот син Пјетро (внук на основачот), кој го надгледуваше глобалниот бизнис, почина на 18 април 2011 година во сообраќајна несреќа со велосипед во Јужна Африка кога имаше 47 години.

Ferrero Group во светот (сега предводена од Џовани Ферер) – поседува 38 трговски компании, 18 фабрики, вработува околу 40.000 луѓе и произведува околу 365.000 тони Нутела секоја година. Седиштето на Ferrero International SpA е во Луксембург. Ferrero SpA е приватна компанија во сопственост на семејството Фереро и се смета за една од најмистериозните компании во светот. Истражувањето од 2009 година на Институтот за репутација покажа дека Фереро ја има најдобрата репутација во светот. Финансиските резултати за фискалната година што заврши на 31 август 2016 година покажаа раст на консолидираната продажба од 8,2% во однос на претходната фискална година.

Во 1946 година, Пјетро Фереро го измислил кремот од лешник и какао врз основа на јандуја и го нарекол тестенини Јандуја. Оригиналниот производ беше во цврсти парчиња завиткани во алуминиумска фолија и мораше да се исече со нож, а потоа да се премачка верзијата – Supercream.

Со помош на неговиот брат Џовани Фереро, Пјетро Фереро ја создаде својата нова компанија за производство и пласирање на оригиналниот производ. Пјетро во бизнисот го наследи неговиот син Мишел Фереро, кој стана извршен директор. Мишел и неговата сопруга Марија Франка го продолжија производството според рецептот на неговиот татко и го нарекоа производот, кој првпат се појави на пазарот на Нутела во 1964 година. По Втората светска војна отворија производствени погони и канцеларии во странство, а со текот на времето Нутела стана лидер меѓу брендовите на намази на база на чоколада. Фереро е најголемиот потрошувач на лешници во светот и во 2014 година купи 25% од вкупно произведените лешници во светот. Компанијата моментално ја води Џовани Фереро, внук на Пјетро и син на Мишел Фереро.

Тоа е многу мистериозно, а причината е, наводно, претпазливост поради шпионажа од страна на конкурентите. Таа никогаш не одржала прес-конференција и не дозволува медиумите да ги посетат нејзините објекти. Производите на Фереро се направени со машини дизајнирани од внатрешниот оддел на инженери.

Во 2014 година, Фереро ја купи Oltan Group, најголемиот светски производител на лешници.
Исто така, во јуни 2015 година го купи британскиот производител на чоколади, компанијата Торнтонс, за 112 милиони фунти. Во 2016 година, Ferrero SpA ги купи белгиските брендови на бисквити Delacre и DeliChoc од United Biscuits.

Таа, исто така, го купи производителот на чоколади Fannie May од 1-800-Flowers.com во март 2017 година. Договорот беше склучен на 30 мај 2017 година, а Фереро плати 115 милиони долари за него.
На 30 март 2017 година, компанијата објави дека Лапо Цивилети ќе биде првиот извршен директор кој не припаѓа на семејството Фереро во целата историја на оваа компанија и дека тој ќе ја преземе функцијата на 1 септември, а Џовани Фереро ќе стане извршен директор со фокус на долгорочна стратегија.

Како што беше најавено на 16 јануари 2018 година, компанијата Фереро го купи производителот на кондиторски производи Нестле на американскиот пазар за 2,8 милијарди долари. Набавката не го вклучи производителот на слатки Нестле во други земји и не ја вклучува Kit Kat или линијата за колачиња Toll House. Оваа набавка беше завршена во март 2018 година.

На 1 април 2019 година, Фереро дополнително го прошири својот бизнис во Соединетите држави со преземање на неколку компании кои претходно беа во сопственост на компанијата Келог. Набавката вклучуваше делови од компанијата Келог што произведува колачи, овошни закуски и грицки со вкус на овошје, корнети за сладолед и пити. Тие вклучуваат познати брендови како Keebler, Famous Amos, Mother’s, Murray’s и Little Brownie Bakers – еден од производителите на колачи за Американското здружение на извидници – како и шест фабрики за храна во Алина, Вашингтон, Аугуста, Џорџија, Фиренца и Луисвил. , две фабрики во Чикаго, Илиноис; изнајмен производствен капацитет во Балтимор, Мериленд, исто така. Фереро и плати на компанијата Келог 1,3 милијарди долари за ова купување.

Фереро произведува неколку линии на кондиторски производи во различни брендови, како и намаз од чоколадо и лешник, Nutella. Компанијата произведува Нутела од 1964 година. За производство на Нутела е потребна четвртина од вкупно произведените лешници во светот.

Компанијата, исто така, произведува линија на чоколадни производи Фереро, вклучувајќи џебно кафе, Mon Chéri, Confetteria Raffaello, Ferrero Küsschen и линијата Ferrero Prestige која вклучува три различни брендови на пралини: Ferrero Rocher, Ferrero Rondnoir и Garden Coco.

Линијата на чоколадни производи на Ferrero под брендот Kinder вклучува Kinder Surprise, Kinder Joy, Kinder Chocolate, Kinder Happy Hippo, Kinder Maxi, Kinder Duplo, Kinder Country, Kinder Délice и Kinder Bueno.

Компанијата, исто така, произведува бонбони Tic Tac со вкус на нане, цимет и овошје, вклучително и верзии без шеќер. Други производи на Фереро вклучуваат Raffaello, Giotto, Fiesta Ferrero, Hanutakeks полнети со чоколадо и лешници и замрзнати десерти GranSoleil, кои ја добија наградата за иновации во март 2011 година. Откако ја презеде компанијата во 2015 година, Ferrero произведува производи на Thorntons.

извор: Mondo/Profit magazin

фото: www.italiandelights.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1