Децата може да одат на екскурзија, средношколците без маски во школо, препорача Комисијата за заразни болести
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/30/22 2:05 PM

Децата може да одат на екскурзија, средношколците без маски во школо, препорача Комисијата за заразни болести

Согласно епидемиолошката состојба Комисијата за заразни болести донесе неколку препораки.

-Дадовме препорака за укинување на маските и во средните училишта, бидејќи децата од основните училишта веќе одат без маски. Донесовме и препорака да се овозможи организирање на екскурзии на децата од основно и средно образование. Се уште важи препораката наставниот и техничкиот кадар да носи маска, но и децата кои сакаат. Трендот е позитивен, но за укинување на останатите мерки ќе почекаме уште една недела. Трансмисијата на вирусот се намалува и ќе разгкедуваме укинување на останатите мерки, рече Мехмедовиќ.

На новинарско прашање дали се размислува за намалување на рестрикции и при влез во земјава Мехмедовиќ рече:

-Постои листа на мерки и се разгледува на секој состанок. За влезот во државата досега неколку пати е дискутирани и можно е уште нанаредната седница да се донесе некоја одлука, рече тој.

Тој додаде и дека треба да се подигне трендот на вакцинација за да можеме комплетно да се вратиме на нормалното.

(В.М.)

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7