ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/28/22 10:00 PM

Летото се ближи, ќе се срамите да се соблечете – Неколку совети за слабеење и здрава храна

Секое време е вистинско време за воведување позитивни промени, особено кога станува збор за исхраната.

Еве како да ги промените нездравите навики.
Здравата исхрана не треба да биде единствениот начин да го добиете посакуваниот изглед. Тоа треба да биде начин на живот, со кој на вашето тело ќе му го дадете она што навистина му треба. Наместо да го оптоварувате со празни калории, на пример, обезбедете му редовен внес на протеини и зеленчук, кои ќе ви обезбедат ситост и здравје и згодна фигура.
Секако, иако теоретски сето тоа звучи едноставно и убаво, практиката покажа дека е тешко да се започне во исто време, но и да се одржи тоа темпо на здрава исхрана.

Затоа е многу важно да започнете, па дури и да потклекнете на патот или да се откажете, важно е да не се обесхрабрувате. Кој не се труди, нема автоматски да може да ја достигне својата цел. И се додека се трудите и барате поддршка, имате шанса за поздрав живот.

Нутриционистката Наташа Ѓукиќ ги сподели врвните 5 совети како да започнете да се храните здраво:
1. Донесете одлука и одете

2. Поставете јасни цели

3. Работете на вашата организација на денот

4. Ако не можете сами, најдете некој кој ќе ви помогне на патот

5. Најдете некој кој ќе ве мотивира
1. Не чекајте го понеделникот или да помине роденденот на кој планирате да одите долго време. Одлуката за промена донесете ја веднаш и почнете веднаш да ја спроведувате, приспособувајќи се на работите на кои ќе наидете.

2. Ако сакате да изгубите тежина, „Сакам да ослабам“ не е јасна цел. Треба сами да одлучите што навистина сакате. Поставете специфичен број на килограми, фустан што сакате повторно да го носите или слично, но не заборавајќи го најважниот дел – вашата цел треба да биде и одржување на нов изглед.

3. За жал, не е доволно само да донесете одлука, треба да го прилагодите и времето и да направите организација за да можете да истраете во таа одлука. Поставете си приоритети, ако треба да вечерате во одредено време, на пример одете на кафе и да се гледате со пријателите. Сигурно може да се го поместите тоа за половина час – час, горе-долу.

4. Волјата и мотивацијата секако може да се разнишаат на овој пат кон усвојување здрави навики. Ако чувствувате дека ви треба некој да ве разбере, поттикне и поддржи, во ред е. Барањето помош не е карактеристика на слабост, туку на сила.

5. Луѓето кои ви велат „што ќе ти тоа“ или „не можеш“ не треба да се наоѓаат во вашата околина, ниту сега, ниту поинаку, ако веќе зборуваме за тоа. Фокусирајте се на опкружување со луѓе кои ќе ве мотивираат и ќе ви дадат сила да истраете во вашите намери.

Извор: informer.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1