ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/15/22 10:01 AM

На црн пазар во Русија за 30 долари се продава бургер на Мекдоналдс

Црн пазар на бургери се појави во Русија откако Мекдоналдс најави привремено затворање на повеќе од 800 ресторани таму, откако другите мултинационални компании го напуштија рускиот пазар поради првата инвазија на Украина. По ова, се појавија огласи на рускиот доверлив сајт Avito, рекламирајќи дека продаваат хамбургери Биг Мек и други артикли од списокот на Мекдоналдс по цени повеќекратни од она што би платиле во ресторан на американската компанија. Продавач од Москва на овој сајт, нуди Биг Мек по цена од 30 долари, додека во нормални околности ова јадење се продава за 135 рубли, или околу 1 долар, според информативниот сајт moneyreview.gr. Друг постави оглас за појадок (не во Тифани), туку во Мекдоналдс, „Појадок на Мекдоналдс“, кој вклучува мафини, помфрит и сосови, а цената е 18 долари.

Веста за затворањето на продавниците на Мекдоналдс предизвика бурни реакции во Русија, при што се формираа редици пред рестораните, додека московјаните побрзаа за последен пат да вкусат од брза храна пред затворањето. Запрашани за одлуката да си заминат, некои московјани не го криеја своето незадоволство, додека други делуваа задоволни, сметајќи дека Мекдоналдс е негативно американско влијание. Во западните медиуми се појавија слики од Руси кои ги полнат фрижидерите со плескавици од синџирот за брза храна.

На брифингот со вработените на 8 март, главниот извршен директор на мултинационалната, Крис Кемпзински, рече дека е невозможно да се предвиди кога нејзините ресторани повторно ќе се отворат.

 

moneyreview.gr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1