Кока Кола, Мекдоналдс и Старбакс си заминуваат од Русија
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/8/22 11:02 PM

Кока Кола, Мекдоналдс и Старбакс си заминуваат од Русија

Кока-Кола објави дека  го прекинува бизнисот во Русија, откако таа ја нападна Украина.

Ова е трет голем светски бренд кој си заминува од Русија по Мекдоналдс, Старбакс , но има и други американски корпорации.

– Нашите срца се со луѓето кои ги трпат неразбирливите последици од овие трагични настани во Украина. Ќе продолжиме да ја набљудуваме и проценуваме ситуацијата како што се менуваат околностите, информираа од  Кока Кола.

Мекдоналдс привремено ги затвора сите 850 ресторани во Русија,  а синџирот Старбакс исто така потврди дека ќе ги прекине сите деловни активности со Русија.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7